Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma kohtus täna Tbilisis Gruusia parlamendi esimehe Nino Burjanadzega, opositsiooni esindajatega ning esines kõnega parlamendile.

Burjanadze tänas Eestit senise koostöö eest ning avaldas valmidust seda veelgi aktiivsemalt jätkata. Samas selgitas ta majanduslike ja sotsiaalsete muutuste käiku riigis. Ergma kutsus Gruusiat senisest veelgi aktiivsemale omavahelisele koostööle ning selgitas, et edukate reformide läbiviimiseks on tarvis parteide üksmeelt põhilistes majandusküsimustes ning välis- ja kaitsepoliitikas.

Parlamendi täiskogu ees üles astudes ütles Ergma, et kaks aastat tagasi jälgis Eesti tähelepanelikult Gruusia rooside revolutsiooni kaasahaaravaid sündmusi ning tervitas soojalt demokraatlike jõudude võitu. „Eesti kaheksakümnendate aastate lõpu laulev revolutsioon oli meil ikka veel värskelt meeles ja me tundsime tungivat vajadust toetada Gruusia ühiskonnas esilekerkivaid demokraatlikke reforme. Õnneks ei kõhelnud president Saakašvili teavitada maailma Gruusia püüdlustest liituda Euro-Atlandi struktuuridega ning Eestil oli võimalus lisada oma panus teie Euroopa ja USA sõprade toetuse võimsale lainele,” sõnas ta.

Riigikogu esimees tõi esile Eesti ja teiste Balti riikide kogemuse liitumisel Euroopa Liidu ja NATOga ning tutvustas läbi viidud majandusreforme. „Eesti edu majandus- ja ühiskondlike reformide alal põhineb mitmel komponendil, kuid ma olen veendunud, et võtmeteguriks oli rahva kindlameelne valmidus kanda lühiajalisi ohvreid pikaajaliste poliitiliste ja majandusreformide täideviimise nimel,” kinnitas ta.

Ergma andis Gruusia kolleegidele ka ülevaate kahe riigi parlamendi tihedast koostööst, mitmete parlamendiliikmete ja –ametnike osalusel läbi viidud algatustest ja programmidest. Ta pidas vajalikuks jätkata võimalike koostöövaldkondade otsimist ja nendega tegelemist, hoides silme ees parlamentaarse demokraatia püsivate ümberkorralduste rolli demokraatliku ühiskonna loomisel ning õigluse ja võrdsuse põhimõtete austamisel.

„Teatud mõttes oleme tulnud siia jäädavalt – vähemalt vaimus ja hinges – nii kauaks, kui te meid vajate. Pole kahtlust, et vaid Gruusia rahvas suudab üles ehitada vaba, õiglase, püsiva ja avatud ühiskonna, mis võib tulevikus saada Euro-Atlandi struktuuride liikmeks. Jääme teie käsutusse, et pakkuda vajadusel nõu ja toetust, kuid lõpliku lähenemise Euro-Atlandi integratsioonile kujundate siiski välja ise,” kinnitas Ergma.

Homme on Riigikogu esimehel kavas kohtumised Gruusia presidendi, peaministri ning patriarh Ilia II-ga. Ta peab ka kõne Gruusia Strateegiliste Uuringute Keskuses.

Riigikogu pressitalitus

Aivar Jarne

Lisainfo: Merle Pajula, välissuhete osakond 5046521.

Tagasiside