Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma kutsus täna Riias üles langetama kiireid otsuseid muutmaks Eesti, Läti ja Leedu parlamentide koostööd haldav Balti Assamblee autoriteetseks, vastutustundlikuks ja suundanäitavaks organisatsiooniks ning nimetas ühe näitena hädavajalikku koostööd raudteeühenduste kaasajastamisel. 

“Balti Assambleel on veel kasutamata võimekust aidata kaasa kiirete ja kvaliteetsete otsuste vastuvõtmisele asjades, mis kujundavad meie riikide ja inimeste käekäiku juba täna ja homme,” ütles Ene Ergma oma sõnavõtus Balti Assamblee istungjärgu avamisel Riias. 

Ergma sõnul on Eesti esitanud Balti Assambleele mõõdukad ettepanekud, kuidas hoida ja arendada parlamentaarse koostöö esindusorgani sisulist tähendust ja autoriteeti. 

Assamblee ei tohi muutuda ajaviiteklubiks 

“Nende ellurakendamine on  möödapääsmatu ja loodan teie kõigi toetusele. Kindlasti me ei taha, et meie Assamblee  muutuks formaalseks nn ajaviiteklubiks, emeeritus- organisatsiooniks, mille kõrgaeg ja tähendus on jäänud minevikku, kuid mida selle teenekust arvestades on lihtsalt kena üleval pidada,” rõhutas Riigikogu esimees. 

Ergma sõnul on ta veendunud, et Balti Assambleel peab olema jätkuvalt ambitsiooni ja võimekust olla mitte ainult kuuldav, vaid ka ideid pakkuv ja suundanäitav osa Eesti, Läti ja Leedu parlamentidele ja valitsustele. “Balti Assamblee peab olema arvestatav, autoriteetne ja eeskujupakkuv partner ka teistele regionaalsetele parlamentaarsetele ühendustele,” ütles ta. 

Ergma tõi oma kõnes välja ka Eesti prioriteedid peagi algavaks assamblee eesistumise ajaks, nendeks on konkurentsivõime, efektiivsus, dünaamilisus, innovatsioon, teadusmajandus,  digitaalne ühisturg, inimkeskne lähenemine ja  transpordi taristu. 

Lähemalt peatus Ergma ühtse Balti digituru ja raudteevõrgustiku väljaarendamise vajadusel. 

“Hea tahte ja enama keskendumise korral õnnestuks meil kiiresti  sisse viia digituru loomiseks vajalikud ühised standardid. Üksteise paremaid kogemusi kasutades saame  käivitada hästi toimiva Balti digituru, mis hõlbustaks tunduvalt Balti riikide elanike töid ja tegemisi,” ütles Ergma. “Tuleb tunnistada – võrreldes arengutega mujal maailmas on Euroopa Liit ühise digituru loomisel tukkuma jäänud. Meie siin Balti ja Põhjala regioonis saaksime olla ja peaksime olema selle valdkonna innustajad ja eeskujud.” 

Raudteevõrgustiku uuendamisest loobumine oleks arutu  

Riigikogu esimees märkis, et kui Balti riigid on viimaste aastate jooksul olnud maailmas väljapaistvad mitmete eesrindlike infotehnoloogiliste lahenduste ja teenuste pakkumisel, siis selle taustal mõjub meie piinlik mahajäämus raudteeteenustes tõelise anakronismina. 

“Kaasaegsest raudteest ja selle pakutavatest võimalustest lahutab meid praktiliselt sajandipikkune arengutee. Nüüd on aga tekkinud reaalne võimalus see mahajäämus 10 aastaga ületada, suuresti meie ELi partnerite mõistmisel ja ressursside toel,” sõnas Ergma. “See võimalus ei ole meile taevast sülle kukkunud, selle nimel on teinud paljud aktiivset selgitus- ja veenmistööd.  Arutu oleks kõik see vaimne ja füüsiline ressurss tuulde lasta. Arutu oleks sellest võimalusest loobuda.” 

Ergma sõnul tuleb teha otsus, mis on “tõepoolest strateegiline ja meie kolme riigi kodanike lähitulevikku oluliselt kujundav”. 

“Meil ei ole õigust teha nö Piiluparti ja tukkuda maha meile avanenud võimalused. Rongijuhid ei vastuta ainult veduri, vaid kogu rongi koosseisu eest,” lisas Ergma. 

Balti Assamblee 32. istungjärgul ja 19. Balti Nõukogul Riias osalevad riigikogu esimees Ene Ergma, aseesimees Laine Randjärv ning liikmed Peep Aru, Väino Linde, Aivar Riisalu, Sven Sester ja Andre Sepp. Istungil antakse Eestile üle Balti Assamblee ja Balti Nõukogu eesistuja roll 2014. aastaks.

Fotod BA istungjärgult

Tagasiside