Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Põhiseaduskomisjon muutis elektroonilist hääletamist täpsustavat seadust ja soovib selle tuleval nädalal uuesti vastu võtta.

Põhiseaduskomisjon kiitis täna heaks ettepaneku, mille kohaselt läheb presidendi poolt välja kuulutamata jäetud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seadus sel neljapäeval teisele lugemisele ja vastuvõtmisele kolmandal lugemisel, mis eelnõu teise lugemise läbimise korral toimub tuleva nädala kolmapäeval 15. juunil.

Komisjon toetas Mart Nuti ja Jarno Lauri muudatusettepanekut, mille kohaselt ei saa valija oma elektrooniliselt antud häält enam valimispäeval muuta. Muudatuse kohaselt saab elektroonilist häält muuta vaid eelvalimiste käigus esmaspäevast kuni kolmapäevani, tehes seda uuesti kas elektrooniliselt või hääletades valimisjaoskonnas hääletamissedeliga.

Riigikogu poolt varem vastu võetud ja presidendi poolt tagasi lükatud redaktsiooni kohaselt saaks elektrooniliselt antud häält muuta veel ka valimispäeval valimissedeliga hääletades.

Sellega võrdsustuksid elektrooniliselt hääletajad teiste hääletusviisi kasutajatega, kes eelvalimistel antud häält enam valimispäeval üle hääletada ei saa. Muudatuse algatajate hinnangul vastab see paremini hääletamise ühetaolisuse põhimõttele, mille väidetavale rikkumisele apelleeris president oma tagasilükkamisotsust tehes. Nuti ja Lauri ettepaneku arvestamise järel ei saa valimispäeval muuta enam ühtki häält.

Komisjon ei toetanud Rahvaliidu muudatusettepanekuid, millega elektroonilise hääletamise võimalus oleks seadusest välja arvatud; samuti jäid toetuseta Janno Reiljani ettepanek lubada elektroonilist hääletamist vaid valimisjaoskonnas ja Evelyn Sepa ettepanek elektrooniline hääletamine edasi lükata kuni 2006. aastani.

Tagasiside