Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjon (ELAK) toetas valitsuse seisukohta, et viinaks võib nimetada piiritusjooki, mis on toodetud teraviljast või kartulist. ELAK andis oma toetuse ka sellesuunalisele koostööle riikidega, kes on samasugusel positsioonil.

Valitsuse seisukohti Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruse „Piiritusjookide määratlemine, kirjeldamine, esitlemine ja märgistamine” eelnõule tutvustas ELAK’is põllumajandusminister Ester Tuiksoo. Ministri sõnul tuleb viina kvalifitseerida spetsiifilise tootena nagu seda on näiteks konjak või viski, mida ei saa valmistada mis tahes põllumajanduslikust toorainest, nagu näeb ette määruse eelnõus sisalduv definitsioon.

Viina tootmist vaid teraviljast ja kartulist toetab ministri kinnitusel ka Leedu, Läti, Poola, Soome, Rootsi ja Taani, kellega tehakse neis küsimustes tihedat koostööd.

Varem on valitsuse positsioone toetava seisukoha vastu võtnud Riigikogu maaelukomisjon ja majanduskomisjon. Maaelukomisjoni liikmed leidsid, et viina tooraine ähmastumine ei tule kasuks põhjamaade jaoks traditsioonilise vodka konkurentsivõimele.

Komisjonid teotavad samuti valitsuse seisukohta mitte nõustuda piiritusjookide liigitamisega erinevatesse kategooriatesse, kuna see ähmastab viina kvaliteedi nõudeid.

ELAK’is oli täna kõne alla ka Eesti valmisolek võimaliku linnugripi epideemia puhkemiseks ja sellega toimetulekuks. Ülevaate kavandatavatest meetmetest andis põllumajandusministeeriumi toiduohutuse asekantsler Toivo Nõvandi, kelle kinnitusel käivad Eestis praegu ka sellekohased õppused.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352

Tagasiside