Tänasel kohtumisel Euroopa Liidu asjade komisjoniga andis Gruusia parlamendi eurointegratsiooni komisjoni esimees David Bakradze ülevaate olukorrast Gruusias, riigi eesmärkidest, suhetest Venemaa ja USAga ning oma lähinaabrite Armeenia ja Aserbaidžaaniga.

“Palju asju, mida Eestis tehti 1992. aastal tegime meie eelmisel aastal. Läbi on viidud maksureform, uuel aastal jõustub uus tolliseadus, järgmisel aastal on kavas suurobjektide erastamine, kaasa arvatud maa erastamine. Reforme alustati juba üheksakümnendate algul, kuid siis jäi kõik pooleli, nüüd alustame uuesti. Varimajanduse kaotamiseks kuulutasime välja finantsamnestia, et ärimehed saaksid oma ärisid legaliseerida,” rääkis Bakradze.

Riigivara erastamisel soovib Gruusia jätta osa olulise tähtsusega ettevõtteid siiski riigi omandusse. Üheks põhjuseks on Vene kapitali jõuline pealetung ja Gruusia soov säilitada kontroll strateegiliste majandusharude üle.

Euroopa Liidu suunal on ette valmistamisel konkreetne tegevuskava Gruusia jaoks, mille eesmärk on tugevdada demokraatlikke struktuure, edendada inimõiguste kaitset ja meedia sõltumatust, parandada ärikliimat ja moderniseerida avalikku sektorit jpm. Bakradze hinnangul ei pruugi kõnelused olla väga kiired.

"Tegevusplaane on kaks ­– üks on Euroopa Liidu oma ning teine Gruusia versioon. Kui läbirääkimised algavad novembri lõpus, siis tõenäoliselt ei jõua me sellega aasta lõpuks ühele poole. Oleme sellega leppinud, sest tegevuskava peaks olema kõigile vastuvõetav,” rääkis Bakradze.

Gruusia eurointegratsiooni komisjoni esimees tutvustas samuti Gruusia edusamme teel NATO liikmelisuse poole.

“NATO on meie jaoks väga oluline. Töötame individuaalse partnerluse plaani alusel. Tegemist on uue mehhanismiga. Kui kevadel tehtav vahekokkuvõte on positiivne, siis saame dialoogi intensiivistada. Sel juhul saame tuleva oktoobris-novembris taotleda NATO liikmelisust,” selgitas Bakradze.

Bakradze rõhutas, kui oluline on selles protsessis omada sõpru ja toetajaid, tänades Eestit selle abi eest, mida Eesti on Gruusiale osutanud.

Gruusia parlamendi eurointegratsiooni komisjoni delegatsiooni visiit Eestisse kestab kuni 20.novembrini, mil delegatsioon lahkub siit Vilniusesse. Nii täna kui ka homme on delegatsioonil veel mitmeid kohtumisi Riigikogu liikmete ja Eesti erinevate institutsioonide esindajatega.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352

Tagasiside