Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eile Viinis lõppenud kohtumisel avaldasid Euroopa Liidu riikide parlamentide, Euroopa Parlamendi ja kandidaatriikide parlamentide väliskomisjonide esimehed muret Valgevenes aset leidnud presidendivalimiste üle. Eestist osales kohtumisel Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa.

Väliskomisjonide esimehed toetavavad OSCE järeldusi, et Valgevene valimised ei vastanud demokraatlikele normidele vabadest ja ausatest valimistest. Allakirjutanud mõistavad hukka julgeolekujõudude vägivalla rahumeelsete demonstrantide vastu Minskis ning nõuavad Aleksandr Lukašenkalt kinnipeetute kiiret vabastamist. Nad kutsuvad Euroopa Liitu üles rakendama majandus- ja viisasanktsioone Lukašenka režiimi liikmete suhtes.

Väliskomisjonide esimehed kinnitavad oma jätkuvat toetust kõigile demokraatlikele jõududele Valgevenes ning lubavad hoida selle riigi demokratiseerimisprotsessi ELi päevakorras. Lõpetuseks kutsutakse Lukašenkat üles korraldama Valgevenes uued valimised, mis vastaksid OSCE demokraatianormidele.

Austria parlamendi kui Euroopa Liidu eesistuja juhtimisel toimunud kohtumisel oli tähelepanu all olukord Lääne-Balkanil, kus väärtuslikku infot jagasid Horvaatia, endine Jugoslaavia Vabariik Makedoonia, Bosnia ja Hertsegoviina ning Serbia ja Montenegro parlamentide väliskomisjonide esindajad. Arutati ka Euroopa Naabruspoliitika tõhususe üle ning lühidalt peatuti massihävitusrelvade leviku tõkestamisel.

Järgmine Euroopa Liidu riikide parlamentide, Euroopa Parlamendi ja kandidaatriikide parlamentide väliskomisjonide esimeeste kohtumine toimub septembri lõpus Helsingis järgmise Euroopa Liidu eesistujariigi Soome parlamendi eestvõttel.

Riigikogu pressitalitus

29. märts 2006

Lisainfo: Enn Eesmaa, väliskomisjoni esimees 6316 460

Tagasiside