Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna kogunenud Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni kuulas ära ülevaate Euroopa Ülemkogu 8.-9. detsembri kohtumise tulemustest.

Komisjonile tutvustas ülemkogus kokkulepitut Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor Juhan Lepassaar, kelle sõnul lepiti kokku nii riigieelarvetasakaalu põhimõtetes kui ka selles, kuidas rakenduvad sanktsioonid lepet mitte täitnud riikidele. Samuti langetati otsus Euroopa Liidu stabiliseerimisvahendite (EFSFi ja ESMi) meetmete võimendamise kohta. Euroala riikide stabiilsust tagav lepe on ta sõnul kavas alla kirjutada 2012. aasta märtsis.
 
„On positiivne, et ülemkogu jõudis kokkuleppele meetmetes, mille eesmärk on tagada  finantsdistsipliini järgimine kõigi leppega ühinevate riikide poolt ja et see on plaanis kiiresti  jõustada. Eesti on tugeva finantsdistsipliini toetaja ja oleme seisukohal, et võlakriisi lahenduse kõige olulisem võti peitub iga konkreetse liikmesriigi enda riigieelarve tasakaaluviimises. Euroopa tasand saab üksnes riike toetada ja aega võita. Eestil on kavas kirjutada ülemkogus kokku lepitud  põhimõtted riigieelarve baasseadusesse, ja seda peavad tegema ka kõik ülejäänud liikmesriigid, muutes vastavalt siis kas oma baasseadusi või põhiseadust,“ ütles EL asjade komisjoni esimees Taavi Rõivas.
 
Samas avaldas Rõivas kahetsust, et leppega ei ühinenud Suurbritannia, mis ta sõnul ei välista Suurbritannia liitumist hilisemas faasis.
 
Rõivas kinnitas, et Euroopa Ülemkogus valitsusjuhtide poolt kokku lepitud meetmed vastavad kõigiti Eesti positsioonidele.  „Valitsus on  oma seisukohad Euroopa Liidu asjade komisjonis kooskõlastatud nii enne rahandusministrite kohtumist ECOFINis kui ka enne ülemkogu,“ kinnitas Rõivas.
 
Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele kooskõlastab Vabariigi Valitsus oma seisukohad eelnevalt Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoniga kõigis Euroopa Liidu poliitikat ja väljatöötatavaid õigusakte puudutavates otsustes.
Riigikogu pressitalitus
 
 
 
.
 
Tagasiside