Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon pidas täna nõu eurorahade kasutamise võimaluste üle aastatel 2014-2020. Euroopa Komisjon on esitanud esialgse ettepaneku vahendite jaotuseks ning nüüd kujundavad oma seisukoha kõik liikmesriigid.

Komisjoni esimehe Taavi Rõivase sõnul on esialgne ettepanek sobilik diskussiooni alustamiseks, kuid selles on mitu teemat, mida Eesti soovib muuta. Neist olulisimana nimetas Rõivas Eesti vastuseisu ühtekuuluvusvahendite piiramisele kõigile ühtse protsendi seadmisega „Ühtekuuluvusfondide otsene eesmärk on aidata kaasa rahastatava riigi elatustaseme tõusule. Ei ole kohane piirata väljamakseid riikidele, kes soovivad panustada ühiskonna arengusse ning on eelmisel perioodil olnud vahendite kasutamises edukad ning korrektsed,” ütles Rõivas.
 
Teise suure teemana nimetas komisjoni esimees põllumajanduse otsetoetuste ühtlustamist võrdse konkurentsi tagamiseks kogu Euroopas. „Ühtsel turul ei ole loogiline maksta Hispaania tomatikasvatajale mitu korda kõrgemat toetust kui Eesti tomatikasvatajale. Eesti soov on muuta kodumaised tooted poes välismaistega konkurentsivõimeliseks ka hinnalt,“ ütles Rõivas.
 
Positiivsetest muudatustest rõhutati EL asjade komisjonis nii Rail Baltic kiire raudteeühenduse rajamise plaani kui senisest suuremaid eraldisi sotsiaal- ja haridussektorile.
 
Tänane arutelu toimus seoses Eesti poolsete seisukohtade kujundamisega Euroopa Komisjoni 2014-2020 Euroopa Liidu finantsraamistiku ettepanekute ning ühise strateegilise raamistiku fondide üldmääruse ja ühtekuuluvuspoliitika fondide määruse eelnõu suhtes. Neid dokumente ja Eesti positsioone tutvustasid komisjonile rahandusministeeriumi riigirahanduse ja strateegiaosakonna juhataja kt. Urmas Koidu ning riigirahanduse ja strateegiaosakonna analüütik Karin Kondor.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside