Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon andis heakskiidu eurotsooni ministrite otsusele Euroopa Stabiilsusmehhanismi (ESM) maksete kiirendamiseks ja ESMi mahu suurendamiseks. Selle otsuse poolt oli 9 ja vastu 6 komisjoni liiget, 2 jäid erapooletuks.

„Riikide poolt ESMile antavate garantiide kogusummad jäävad samaks, kuid sellele lisanduvad siiani läbi ajutise abimehhanismina mõeldud EFSFi võetud kohustused, näiteks ka hiljuti kokkulepitud Kreeka laenuprogrammi rahastamine. Seniste kohustuste kogumaht on ca 200 miljardit ja ESMi kogumaht 500 miljardit eurot“, ütles EL asjade komisjoni esimees Taavi Rõivas.

Sissemaksete kiirendamise vajadus tuleneb Rõivase sõnul eeskätt riikide soovist anda selge signaal, et tulemüür on piisavalt kõrge hoidmaks ära probleemide levik. “Loodetakse, et fondide suurem maht vähendab võlakriisi leviku tõenäosust,” ütles Rõivas, rõhutades samas, et tulemüür on kõigest preventiivne meede, mitte tulekahju kustutaja ehk võlakriisi lahendaja.”

Rõivase sõnul on Euroopa Liidus jätkuvalt liiga palju riike, kelle eelarved on lubatust suuremas miinuses.

“Praeguse seisuga on 23 liikmesriiki 27st jätkuvalt ülemäärases defitsiidis,” tõi Rõivas näite. “Kui osa neist on seadnud endale selge eesmärgi juba 2012. või 2013. aastal defitsiit kontrolli alla saada, siis jätkuvalt on ka neid, kel on suur puudujääk kogu nähtavas tulevikus.”

Kõnealused teemad olid  arutusel eurogrupi 30. märtsi kohtumisel.

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside