Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kaitseminister Jürgen Ligi ja välisminsiter Urmas Paet kinnitasid tänasel riigikaitsekomisjoni ja väliskomisjoni ühisistungi, et ministeeriumid soovivad pikendada Iraagi missiooni veel kuni ühe aasta võrra, milline ettepeanek esiatakse peatselt ka valitsusele

“Iraagi poliitiliste arengute osas on paika pandud kindel ajakava, millest on seni suudetud ka kinni pidada. Formaalselt kehtib ÜRO mandaat kriisiüksuste viibimiseks Iraagis kuni 31. detsembrini ehk uue põhiseadusliku valitsuse ametisse asumisega. Ent kui see peaks ebaõnnestuma, kehtib resolutsiooni mõte edasi kuni ajani, kuni uus valitsus on ametis,” selgitas Paet.

Välisministri kinnitusel esitas Iraagi juhtkond kohtumisel Euroopa Liidu välisministritega selle aasta 22. juunil palve, et rahvusvaheline koalitsioon jätkaks Iraagis veel vähemalt kaks aastat, mis Paeti sõnul õigustab samuti koalitsiooni jätkamist, kuna vastasel juhul puhkeks Iraagis kodusõda.

Nii poliitilistel kui kaitseväe arengu seisukohalt olulistel motiividel oleks Eestil Paeti sõnul soovitav jätkata osalemist neljal missioonil Bosnias ja Hertsogoviinas, Kosovos, Afganistanis ja Iraagis, mida minister komisjonide ühisistungil ka üksikasjalikult põhjendas.

Hetkel osaleb rahutagamismissioonidel 132 kaitseväelast. Möödunud aastal oli see arv keskmiselt 163. Aastaks 2010 soovitakse Eesti missioonidel osalemise võimekust, vastavalt NATO ees võetud kohustustele, suurendada 350 meheni.

Kaitseminister ja välisminister jätkavad Eesti kaitse- ja välispoliitika seisukohtade tutvustamist Riigikogu fraktsioonides.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside