Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon lõpetab täna Rumeenia visiidi, mille eesmärk oli tutvuda riigi ettevalmistustega ühinemiseks Euroopa Liiduga, arutada kahepoolsete suhete arendamist ja olukorda Lääne-Balkanil. Väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa tõdes, et suhted kahe riigi vahel on head, kuid kontakte peaks olema rohkem. Eesmaa lisas, et Kagu-Euroopa on oluline piirkond Euroopa stabiilsuse kindlustamisel.

 

Visiidi käigus toimusid kohtumised Rumeenia Senati ja Esindajatekoja väliskomisjoni esindajatega, samuti riigi kõrgeima seadusandja mõlema koja juhatuse liikmetega. Lisaks veel Euroopa integratsiooniministri ning välis-  ja justiitsministeeriumi riigisekretäridega.

Rumeenia Senati väliskomisjoni esimees tänas Eestit Rumeenia ja Bulgaaria ühinemislepingu ratifitseerimise eest ja avaldas lootust, et Rumeeniast saab ELi täieõiguslik liige alates 1. jaanuarist 2007.

Riigikogu väliskomisjoni delegatsioon julgustas Rumeenia seadusandjate ja täitevvõimu esindajaid jätkama alustatud reforme, mis on vajalikud mitte ainult ELiga ühinemiseks, vaid eelkõige riigi ja ühiskonna arendamiseks. Erinevatel kohtumistel rõhutati Eesti kui ELi uue liikme kogemust Rumeenia jaoks ja avaldati soovi selle kogemusega lähemalt tutvuda. Rumeenia esindajad kinnitasid Riigikogu väliskomisjoni delegatsioonile Rumeenia valmisolekut eurointegratsiooniks.

Kohtumistel parlamendis räägiti ka parlamentidevahelisest koostööst. Tõdeti, et neid suhteid on vaja tihendada nii kahepoolselt kui ka EL kontekstis.

Samuti arutati olukorda Lääne-Balkanil ja Musta mere piirkonnas, eriti pärast Montenegro iseseisvusreferendumit. Nii Riigikogu väliskomisjon kui ka Rumeenia esindajad leidsid, et Rumeenial on täita oluline roll piirkonna stabiilsuse tagamisel. Arutati ka võimalikke arengustsenaariume Kosovo tuleviku osas.

Väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa kutsus Rumeenia Senati väliskomisjoni visiidile Eestisse.

Väliskomisjoni delegatsiooni kuulusid veel Sergei Ivanov  ja Juhan Parts.

 

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside