Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kolmapäeva hommikul arutasid Eesti ja Soome parlamentide väliskomisjonid Tallinnas mitmete välispoliitiliste sõlmküsimuste üle nagu lähenev idapartnerluse tippkohtumine, suhted USA ja Venemaaga ning Lähis-Ida sõjakolletega seonduvad teemad.

“Ükskõik millises valdkonnas me ka ei peatuks, olgu see majandus, välispoliitika, kaitsepoliitika – on selge, et globaalses turbulentsis ja dünaamikas tuleb Eestil ja Soomel teha omavahel tihedat koostööd,” ütles Riigikogu väliskomiskoni esimees Marko Mihkelson pärast kohtumist.

Ühe teemana käsitlesid Eesti ja Soome väliskomisjonid oma kohtumisel idapartnerlust ja sellega seoses kahe nädala pärast toimuvat Vilniuse tippkohtumist. “See, mis idapartnerluse ümber toimub, on suure tähtsusega meie regiooni arengutele. See on tõsine test nii Euroopa ühispoliitika suutlikkusele kui ka riikidele, kes näevad oma tulevikku senisest enamas kooskõlas Euroopa väärtuste ja standarditega,” ütles Mihkelson.

Samuti käsitleti kohtumisel Lähis-Ida sõjakollete teemat, täpsemalt olukorda Süürias, Egiptuses, Afganistanis, aga ka Põhja-Aafrikas. “Me näeme neis piirkondades kaost. Plahvatuslik rahvastiku kasv on mitmel pool kaasa toonud väga suured sotsiaalsed probleemid, mis omakorda on andnud alust ebastabiilsuse või isegi sõjategevuse tekkeks,” rääkis Mihkelson. Soome väliskomisjoni esimees Timo Soini nõustus, et olukord on väga murettekitav.

“See mida me praegu näeme Araabia kevade tagajärjena on äärmusluse levimine. Süüriast on täna saanud džihhadistide suurim treeninglaager,” lisas Mihkelson. Väliskomisjoni liige Imre Sooäär ütles, et Briti arstide sõnul on olukord Süürias hullem kui peavoolu meedia seda näitab. “Araabia kevadest on õpitud seda, et kommunikatsioon tuleb lõhkuda, sotsiaalmeedia ja meedia tuleb ära lõigata. Kõige halvem on see, et keegi ei saa õiget pilti ja väikesed sõjaväeüksused tegutsevad ilma kõrgema käsuliinita,” täiendas Sooäär.

Soome väliskomisjon tunnistas, et sõjapõgenike probleem Euroopa Liidus on olemas ja pole selge, kuidas seda lahendada. Sooääre sõnul võib Süüria põgenike arv kasvada üle kolme miljoni inimeseni ja see ei puuduta ainult Süüria lähinaabreid, vaid kõiki EL-i riike. Tema ettepanek oli, et Süüria konflikti puudutavat infot tuleb hoida väga ajakohasena ja konfliktist tulenevaid probleeme teadvustada.

Eestis viibivad kolmapäeval Soome Eduskunta väliskomisjoni esimees Timo Soini ja liikmed Mari Kiviniemi, Jörn Donner, Ilkka Kantola ning Maria Lohela.

Fotod kohtumiselt

 

Riigikogu pressiteenistus

Tagasiside