Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa kohtus täna Toompeal Albaania Vabariigi välisministri Besnik Mustafaj’ga.

Eesmaa rõhutas kohtumise algul, et Euroopa Liit ei ole tervik ilma Balkanita, see tähendab ka Albaaniata. Mustafaj märkis tunnustavalt Vabariigi Presidendi, peaministri ja välisministriga kohtumiste põhjal, et Albaanial on siiras heameel Eesti toetuse üle liikumisel Euroopa Liidu ja NATO suunas.

Väliskomisjoni esimees märkis, et riikidevaheliste suhete arendamisel on olulise tähtsusega parlamentidevaheliste suhete arendamine. „Parlamentaarse diplomaatia võimalusi saame kasutada palju aktiivsemalt kui seni ning peame seda tegema juba lähemal ajal,” ütles Eesmaa. Eesmaa palus edastada Albaania parlamendi väliskomisjonile kutse külastada Eestit. Albaania välisminister, kes on olnud pikaajaline parlamendiliige, pidas oluliseks seadusandlike institutsioonide omavahelist suhtlust ja lubas pöörduda vastavasisulise ettepanekuga oma parlamendi väliskomisjoni esimehe poole. Ta rõhutas, et Eesti viimase kümnendi kogemus liitumisel Atlandi-üleste organisatsioonidega on Albaaniale väga vajalik. Euroopa integratsioonist rääkides palus Albaania välisminister Riigikogu toetust peatselt allkirjastatava Stabilisatsiooni- ja Assotsiatsioonilepingu kiirel ratifitseerimisel.

Mustafaj informeeris ka poliitilisest olukorrast Lääne-Balkanil, sealhulgas Kosovo staatuse aruteludest. Välisministri sõnul on regioonis alanud eurointegratsiooniprotsess, mis on olulise tähtsusega kogu regiooni arengule. Samuti on võidu saavutanud rahuprotsess. Albaanias endas on aga käivitunud demokraatliku riigi ülesehitamise programm.

Kohtumisel Albaania välisministri ja teda saatva delegatsiooniga viibis ka Euroopa Liidu asjade komisjoni ja põhiseaduskomisjoni liige Mart Nutt.

Riigikogu pressitalitus

Gunnar Paal, 6316351

Tagasiside