Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjoni esimehe Enn Eesmaa ja Eesti-Moldova-Rumeenia parlamendirühma esimehe Toomas Alatalu tänasel kohtumisel Rumeenia välisministri Mihai-Răzvan Ungureanuga olid peamiste teemadena kõne all arengud Moldovas ja Lääne-Balkanil, kuid samuti Eesti ja Rumeenia koostöövõimalused Euroopa Liidus ning kahe riigi vaated energiapoliitikale.
 
Mihai-Răzvan Ungureanu tänas Eestit liitumislepingu kiire ratifitseerimise ja Eesti toetuse eest Rumeeniale ning avaldas soovi edasiseks koostööks, et kaitsta Euroopa Liidus mõlema riigi ühishuve. Eesmaa kinnitas, et Eesti toetab jätkuvalt Euroopa liidu laienemist ja et uks peaks olema ka edaspidi avatud kõigile, kes täidavad Kopenhaageni kriteeriumid.
 
Eesmaa tõstatas omalt poolt Moldova teema, märkides, et Moldova on üks Eesti välispoliitika prioriteete. Ungureanu osutas Moldova teema delikaatsusele, viidates probleemidele, mis seotud Transnistriaga, väidetava korruptsiooniga Moldovas ning samuti Moldova-Venemaa keerulistele suhetele, mille üheks väljundiks on Moldova vastane kaubandusblokaad. Ungureanu sõnul soovib Rumeenia aidata kaasa Moldova koostööle Euroopa organisatsioonidega, sidumaks Moldovat tihedamini Euroopa Liidu protsessidega. Samuti lubas Ungureanu otsida võimalusi Venemaa poolt tõrjutud Moldova veini eksportimiseks Euroopa Liitu.
 
Lisaks Moldova teemale olid kõne alla ka arengud Serbias, samuti protsessid, mis seotud Montenegro iseseisvumisega ja iseseisvust alles taotleva Kosovoga.
 
Rumeenia poolel osales tänasel kohtumisel ka Rumeenia suursaadik Lucian Fătu.
 
Riigikogu ratifitseeris Rumeenia ja Bulgaaria ühinemislepingu Euroopa Liiduga 16. novembril 2005. Kava kohaselt peaks nende riikide ühinemine Euroopa Liiduga toimuma 1. jaanuaril 2007.
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside