Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Balti riikide parlamentide tänasel kohtumisel olid keskseteks teemadeks kolme riigi energiapoliitika ja võimalike ühisseisukohtade kujundamine, Nord Stream’i gaasitrass ja Ignalina tuumajaama rekonstrueerimine Balti riikide ja Poola ühisprojektina.

Ühisest energiapoliitikast kõneldes tõstsid kõik pooled esile vajadust lahutada Balti riigi energiasüsteemid Vene energiasüsteemist ja luua puuduolev ühendus Lääne-Euroopa ja Balti riikide vahel, mis eeldab vastava lingi väljaehitamist Poolas. Leedu esindajate kinnitusel loob Poola liitumine Ignalina projektiga selleks head eeldused, kuna selleks on vaja välja ehitada vastavad ühendusvõrgud Leedu ja Poola vahel. Samuti tuleks kohtumisel osalejate kinnitusel rajada Venemaa piiridele konverterjaamad, mis võimaldaks ühendada kahe erineva sagedusega süsteeme.

Leedu poole kinnitusel soovib Leedu Ignalina projekti kindlasti ellu viia, sõltumata sellest, kas teised riigid sellega ühinevad või mitte.

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees ja väliskomisjoni liige Marko Mihkelson andis ülevaate Eestis seisukohtadest ja põhjustest, miks Eesti vastas eitavalt Nord Stream’i taotlusele teostada uuringuid Eesti vetes, samuti projektiga seotud julgeoleku- ja keskkonnariskidest, ning ka sellest, missugused on olnud Venemaa reaktsioonid.  

Tänased teemad juhatas sisse Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser, kes markeeris energiajulgeoleku aktuaalsed probleemid. Läti Saeima väliskomisjoni esimees Andris Berzins rääkis lähemalt Balti riikide suhtumisest Euroopa Liidu ühisesse energiapoliitikasse, Leedu Seima väliskomisjoni aseesimees Audronius Azubalis kõneles tuumaenergeetikaga seonduvatest arengutest Leedus.

Tänasel kohtumisel osalesid ka Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Enn Eesmaa, väliskomisjoni liikmed Ivi Eenmaa, Raivo Järvi, Valdur Lahtvee ja Toomas Varek. Läti delegatsiooni kuulusid lisaks väliskomisjoni esimehele Andris Berzins’ile komisjoni liikmed Sandra Kalniete,  Nikolajs Kabanovs ja Arturs Jefimovs, Leedu delegatsioonis osalesid lisaks Audronius Azubalis’ile komisjoni esimees Justinas Karosas ning komisjoni liikmed Petras Austrevicius ja Vaclav Stankevic.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside