Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson osaleb Washingtonis Balti riikide ja Põhjamaade parlamentide väliskomisjonide juhtide ühisvisiidil.

Visiidi esimesel päeval, 6. märtsil toimusid kohtumised USA Senati väliskomisjoni esimehe senaator Richard G.Lugari, aseriigisekretär Daniel Friedi ning teiste välisministeeriumi kõrgete ametnikega.

Kohtumistel oli kõne all lai ring välispoliitilisi küsimusi. Tähelepanu pöörati reformide toetamisele Ukrainas, Gruusias, Moldovas ning Euroopa Liidu naabruses laiemalt. Eraldi oli jutuks murettekitavad arengud Venemaal ja Valgevenes, tuumarelva leviku küsimused, olukord Lähis-Idas, Euroopa julgeoleku, energiajulgeoleku ja NATOga seonduv.

NATO teemadel rääkides rõhutati vajadust mõtestada organisatsiooni olemust, mis vastaks tänasele julgeolekupoliitilisele olukorrale maailmas. Viidates järgmisele NATO tippkohtumisele Riias leiti, et NATO uks on jätkuvalt lahti neile, kes soovivad organisatsiooni liikmeks astuda ja kes täidavad laienemise kriteeriumeid. USA esindajad tänasid omakorda Euroopa riike toetuse eest Iraagis ja Afganistanis.

Riigikogu väliskomisjoni aseesimees Marko Mihkelson tõstatas kohtumistel lisaks teistele küsimustele ka Eesti jaoks oluliste teemadena viisavabastuse ning õhuturbe teema. Senaator Lugar kinnitas, et viisavabastuse teema Eesti ja teiste Kesk-ja Ida-Euroopa riikidega on Senati väliskomisjoni jätkuva tähelepanu all.

"Kohtumisi kokku võttes võib öelda, et USA ja Euroopa suhted on väljumas madalseisust, kuhu jõuti Iraagi konflikti algusaegadel. Mõlemad pooled on tunnetamas, et paremat tulemust demokraatlike õigusriikide kaitsel ja tugevdamisel on võimalik saavutada eeskätt konkureerivate partnerite mitte aga vastasjõududena," ütles Mihkelson.

NB 8 riigid, kellest osa kuulub Euroopa Liitu, osa NATOsse ning osa mõlemasse organisatsiooni, kinnitasid ühtsust väärtustele, millele nende välispoliitika toetub.

Visiidil osalevad lisaks Eestile Leedu, Läti, Islandi, Norra, Rootsi, Soome ja Taani parlamentide väliskomisjonide juhid.

Täna on plaanis kohtumised asevälisministriga poliitika küsimustes Nicholas Burns’ iga , Riikliku Julgeolekunõukogu esindajate Judy Ansley ja Damon Wilson’iga ning SAIS Transatlantiliste Suhete Keskuse direktori Dan Hamilton’iga.

Riigikogu pressitalitus

Ülo Mattheus, 631 6352

Tagasiside