Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vilniuses lõpetas eile töö 22. Balti Assamblee. Võeti vastu lõppdokument ning mitu resolutsiooni ja avaldust.

Viimasel päeval vastu võetud resolutsioonide hulgas on ka toetus Euroopa Nõukogu Parlamentaarsele Assambleele tehtud ettepanekule rahvusvahelisel tasandil uurida ja hukka mõista totalitaarse kommunistliku režiimi kuriteod. Toetatakse ka ENPA juures moodustatava poliitiliselt sõltumatu komisjoni loomist, kelle ülesandeks on üldistada ja hinnata informatsiooni inimõiguste rikkumise ja inimsusevastaste kuritegude kohta totalitaarse kommunistliku režiimi ajal. Resolutsioonis seisab, et rahvussotsialismi ideoloogia sai rahvusvahelise hukkamõistu osaliseks Nürnbergi protsessil. ”Ja kuigi totalitaarse kommunistliku režiimi kuriteod ei ole olnud väiksemad, pole need veel hinnangut saanud.”

BA kiitis heaks ka resolutsiooni naiste ja lastega kaubitsemise kohta. Selles kutsutakse üles töötama kõigis Balti riikides välja prostitutsioonivastast võitlust käsitlevad kooskõlastatud õigusaktid, milles seksuaalteenuste ostmine tunnistatakse kuritegelikuks.

Vastuvõetud resolutsioonid puudutavad veel Läänemere naftaleiukoha D-6 keskkonnaohtlikkust, integreerumist meretranspordis ja Balti riikide merelist kultuuripärandit.

BA kehtestas 2004. aasta üheks tegevusprioriteediks Balti riikide infovahetuse ja tegevuse kooskõlastamise seoses Euroopa Liidu ja NATO laienemisega ning abi osutamise ja reformikogemuste vahetamise alase koostöö kolmandate riikidega.

Riigikogu liikmetest osalesid assamblee töös delegatsiooni liikmed Andres Taimla (delegatsiooni juht), Väino Linde, Värner Lootsmann, Siiri Oviir, Ants Pauls, Rein Randver, Indrek Raudne, Mailis Reps, Jüri Saar, Vladimir Velman ja Küllo Arjakas.

Balti Assamblee järgmine istungjärk leiab aset tuleva aasta novembris Riias.

Tagasiside