Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna õhtul toimuval tseremoonial antakse üle Balti Assamblee auhinnad ja medalid ning homme kogunevad Riigikogusse Balti Assamblee 42. istungjärgule ja 29. Balti Nõukogusse Baltimaade parlamentide esindajad, spiikrid ja välisministrid.

Balti Assamblee (BA) presidendi Timo Suslovi sõnul on BA Eesti eesistumisaasta möödunud vastupidava, turvalise, usaldusväärse ja kestliku Balti piirkonna ehitamise jätkamise tähe all. „See on eriti tähtis, kuna praegu käib Euroopas sõda. Ühelt poolt pani Venemaa sõda Ukrainas Balti riike ümber hindama oma turvalisust ning julgustas meid paikama oma riikide julgeolekuvõimekuses olevaid puudujääke. Samal ajal peab püsima ühtne ja vankumatult tugev Balti riikide toetus Ukrainale ja töö Venemaa tõelise pale paljastamise nimel,“ toonitas Suslov. „Hoiatasime Venemaa eest aina uuesti ja uuesti, kuid kahjuks meid ei usutud. Nüüd, nähes osapoolte väsimist ja prioriteetide muutumist, peame meie, Balti parlamentäärid seda tähtsat tööd kindlalt ja järjekindlalt jätkama.“

Suslov lisas, et sellistest parlamentaarsetest koostööorganisatsioonidest nagu Balti Assamblee on globaalsete kriiside lahendamisel abi ning tal on rõõm tõdeda, et Balti Assamblee on aastate jooksul osutunud suurepäraseks viisiks erinevate maailma paikade parlamendiliikmeid kokku tuua.

Parlamendiliikmete kogunemine algab täna piduliku tseremooniaga, kus antakse üle Balti Assamblee auhinnad ja medalid. BA auhinna kunstide kategoorias pälvis tänavu silmapaistva ja mitmekülgse kunstnikutöö ning projekti „Biotoopia“ eest Eesti kunstnik Peeter Laurits. Kirjandusauhinna pälvis Leedu tõlkija ja luuletaja Antanas A. Jonynas sonettide kogumiku „Naujieji sonetai“ eest. Teadusauhinna pälvis Läti muusikateadlane Arnolds Laimonis Klotiņš monograafiate eest, mis käsitlevad muusika-ja loomingulist elu sõjajärgses stalinismiaegses Lätis ning samal ajal Euroopas eksiilis toimunud Läti muusikaelu. Tseremoonia algab kell 19 Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia kontserdisaalis.

Homme toimub Riigikogus BA presiidiumi ja Balti riikide parlamentide spiikrite kohtumine, seejärel avatakse kell 10 BA 42. istungjärk. Istungjärgu avamisel peavad kõne kolme Balti riigi spiikrid ja seda juhatavad Balti Assamblee president Timo Suslov ning BA asepresidendid Andrius Kupčinskas ja Jānis Vucāns.

Ühtlasi toimub reedel Balti riikide valitsuste ja parlamentide koostöö kogu Balti Nõukogu 29. kohtumine. Balti Nõukogu istungit juhatavad Balti Ministrite Nõukogu esimees, Eesti välisminister, Margus Tsahkna ja Balti Assamblee president Timo Suslov. Peale nende peavad kõne ka Leedu ja Läti välisministrid Gabrielius Landsbergis ja Krišjānis Kariņš.

Reedel kell 13 algab Riigikogu valges saalis pressikonverents, kus saab küsimusi esitada kolme Balti riigi välisministrile ja BA delegatsioonide juhile. Vahetult enne pressikonverentsi kirjutavad BA president ja BMN-i esimees alla Balti Assamblee ja Balti Ministrite Nõukogu ühisavaldusele.

Pärastlõunal jätkuval BA istungjärgul tulevad arutamisele Venemaa Ukraina-vastase agressiooni mõju majandusele ja tõhus tsiviilkaitse. Istungjärgu lõpus valitakse uus BA president ning allkirjastatakse Balti Assamblee 42. resolutsioon ja lõppdokumendid. Pärast istungjärgu lõppu annab Eesti eesistumise Balti Assamblees ja Balti Ministrite Nõukogus üle Leedule.

Balti Assamblee on kolme Balti riigi parlamendi konsultatiivne koostööorganisatsioon, mis arutab vastastikkust huvi pakkuvaid küsimusi. BA Eesti delegatsiooni esimees on Timo Suslov ja aseesimees Enn Eesmaa ning sinna kuuluvad Arvo Aller, Karmen Joller, Meelis Kiili, Lauri Laats, Priit Lomp, Tiit Maran, Helir-Valdor Seeder, Riina Solman, Margit Sutrop ja Peeter Tali.

Lugupeetud ajakirjanikud! Teil on võimalus tulla kõiki sündmusi kajastama. Selleks palume tulekust teada anda aadressil [email protected].

Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
631 6353, 5558 3993
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

Tagasiside