Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Reedel, 24. septembril, kogunes Riias rahvusvaheline žürii, et vaagida esitatud kandidaate ning otsustas määrata kirjandusauhinna Eesti kirjanikule Ene Mihkelsonile luulekogu „Torn” eest, kunstiauhinna Leedu skulptorile Antanas Žukauskasele ning teadusauhinna Läti akadeemikule Jānis Stradiņšile teose „Teaduse ja kõrghariduse algus Lätis” eest.

Hinnates esitatud kandidaate, tunnistasid žürii liikmed üksmeelselt, et käesoleva aasta auhindade jagamine oli eriti keeruline, kuna kõik esitatud tööd olid kõrgel professionaalsel tasemel ning tuntud ja tunnustatud kaugemalgi kui üksnes Balti riikides.
 
Ene Mihkelson, kirjandusloorberitega pärjatud luuletaja ja kirjaniku kandidatuur oli esitatud Eesti Kirjanike Liidu poolt ja tema käesoleval aastal ilmunud luulekogu võitis auhinna žürii liikmete ülekaaluka häälteenamusega. Rahvusvahelise žürii liige, kirjanduskriitik Sirje Olesk tõi auhinnateose tutvustamisel žüriis muuhulgas esile selle universaalsuse ja üldmõistetavuse: Ene Mihkelsoni luule kõnetab kõiki igal pool maailmas, tema luulet on tõlgitud nii inglise ja saksa, kui ka soome ja rootsi keelde. Retsensendid on märganud ja hinnanud mitmeid olulisi ja varjatud seoseid. Näiteks luulekogu viimases luuletuses tõstatub mitte ainult meie kui eestlaste, vaid kui kõigi inimolendite põhiküsimus: Kas Jumal mängib meiega? Ja kui kaua peame otsima nime ning enese nägu selles mängus? Luulekogu osutab eestlase sulgumisele vaikimise traditsiooni ning näitab, et meil rahvana on raske vabaneda loomupärasest ohvriksolemise staatusest.
Mihkelsoni käekiri luuletajana on sama võimas, kui ta haare ja sügavus proosakirjanikuna ning tema uut luulekogu „Torn“ võib pidada tänini ta tugevaimaks, kinnitas rahvusvahelise žürii liige Sirje Olesk.
 
Auhinnad antakse üle BA istungjärgu ajal Riias, 22.oktoobril k.a. Auhinna rahaline väärtus on 5000 eurot.
 
Ülevaade Balti Assamblee auhinnast
 
BA auhind asutati 1994.aastal edendamaks kirjanduse, kunsti ja teaduse arengut Balti riikides ning tunnustamaks silmapaistvamaid saavutusi nendes valdkondades.
 
Ülevaade Balti Assambleest
 
Balti Assamblee on Balti riikide parlamentide vaheline koostööorgan, mis asutati 1991. aastal. Tema põhitegevuseks on koordineerida parlamentidevahelist ühistegevust vastastikust huvi pakkuvates küsimustes ning väljendada oma arvamust otsuste, pöördumiste ja soovituste kujul nii rahvusparlamentidele kui ka Balti Ministrite Nõukogule.
 
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside