Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Balti Assamblee arutas Viljandis kahe päeva jooksul oma 27. istungjärgul Läänemere strateegiat ja energiapoliitika julgeolekuaspekte, võitlust küberkuritegevusega, ühiseid inimkaubanduse tõkestamise ja selle vastu võitlemise meetmeid, ühist loomemajanduse arengu toetamise poliitikat, kutseharidust ja täiendõpet ning rahvusvahelise julgeoleku uusi väljakutseid. 

Tänasel 14. Balti Nõukogu istungil vastuvõetud ühisavalduses kinnitasid välisministrid, et koostöö ühise Balti energiaturu nimel on oluline eesmärk ning Balti-Põhja ühise elektrituru loomine on selle praktiline väljendus. Samuti väljendasid Baltimaade välisministrid vajadust ühtse regionaalse transpordisüsteemi arendamiseks. Välisminister Urmas Paet rõhutas, et Balti riikidel tuleb hea seista keskkonnakaitse, sealhulgas Läänemere strateegia kujundamise eest. Istungil kinnitati vajadust koostöö süvendamiseks ka teistes olulistes valdkondades. Tänasel istungil andis Eesti rotatsiooni korras Leedule üle eesistumise Balti Ministrite Nõukogus.
 
Balti Assamblee lõppistungil võeti vastu rida dokumente: avaldus rahvusvahelisest julgeolekust, resolutsioonid Balti keti 20. aastapäevast, küberkuritegevusega võitlemisest, inimkaubandusega võitlemisest, kliimamuutuse leevendamisest ja ennetusabinõudest ning avaldused kutsehariduse ja täiendõppe arendamisest ning  loomemajanduse arendamisest.
 
Lõppdokument määrab ära assamblee tuleva aasta prioriteedid: integreeritud ja tõhus energeetika, puhas keskkond, säästev transport ja maaelu areng; Balti riikide konkurentsivõime edendamine ja progressi tegurite – infoühiskonna, teaduse arengu ja uute ideede – toetamine; piirkonna kultuuri- ja inimsuhete laiendamine; Balti riikide ühtsuse põhimõte – tugev hääl maailmas: piirkondliku koostöö positiivse kogemuse jagamine. Lõppdokumendis kuulutati järgmine aasta ka Balti keti 20. aastapäeva tähistamise aastaks.
 
Istungjärgul määrati järgmised prioriteedid Balti Assamblee ja Balti Ministrite Nõukogu tuleva aasta tegevusele: julgeolekupoliitika alal: koostöö kaitse, keskkonnaturvalisuse ja teabeturbe küsimustes; energia valdkonnas: koostöö ühise elektri- ja gaasituru arendamisel; koostöö Balti riikide usaldusväärse energiavarustuse tagamisel; idapoliitika suunal: koostöö Euroopa Liidu naabruspoliitika partneritega.
 
BA presidendiks valiti rotatsiooni korras Leedu delegatsiooni juht Mantas Adomenas, asepresidentideks said Läti delegatsiooni juht Erika Zommere ja Eesti delegatsiooni juht Trivimi Velliste.  
 
Balti Assamblee 28. istungjärk peetakse 26.–28. novembrini 2009 Vilniuses.
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside