Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

ENPA järelvalvekomitee raportööride Andres Herkeli ja Jevgenia Živkova esmaspäeval toimunud pressikonverentsil olid peamisteks teemadeks pressivabadus ja valimisseaduse muudatused, mis on kavas vastu võtta enne sügisesi presidendivalimisi.  

Tänane ajaleht „Zerkalo” peatub põhiliselt pressivabaduse küsimusel, pannes artiklile pealkirjaks „Herkel tõmbab häirekella”. Pühapäeval külastasid raportöörid vanglates kolme ajakirjanikku: Einulla Fatullajevit, Ganimat Zahidovit ja Sakit Zahidovit. Herkeli sõnul on nad põhjalikult tutvunud ajakirjanike süüasjadega, millest saab järeldada, et tegemist on räigelt fabritseeritud süüdistustega. Ta rõhutas, et ajakirjanike vangis hoidmine rikub nii valimiseelset õhustikku kui ka Aserbaidžaani rahvusvahelist mainet. Kolme ajakirjaniku probleemile on tähelepanu juhtinud ka teised rahvusvahelised organisatsioonid, viimati OSCE ajakirjandusvolinik Miklos Haraszti

Raportöörid rõhutasid eraldi ajalehe „Azadlõg” („Vabadus”) ümber toimuvat, sest lisaks vendade Zahidovite vangistamisele on mitmed selle lehe ajakirjanikud sattunud seni tuvastamata vägivaldsete rünnete ohvriks, samuti rakendatakse lehe suhtes mitmesuguseid administratiivseid sanktsioone ning töötavate ajakirjanike hulk on hirmuõhustikus vähenenud neljakümnelt kahekümnele. 

Valimisseaduse muudatuste osas soovitasid raportöörid jääda rangelt Veneetsia komisjoni poolt esitatud soovituste juurde, mis puudutavad peamiselt opositsiooni ja valitsuse tasakaalustatud esindatust valimiskomisjonides ning kaebuste lahendamise protseduuri. Herkel juhtis eriti tähelepanu katsele kehtestada riigitelevisioonis erirežiim, kus formaalselt on valimisteema täielikult välistatud, aga tegelikult näidatakse kogu aeg ametis olevat presidenti. 

Pressikonverentsil küsiti lähemalt ka raportööride kohtumise kohta president Ilham Alijeviga. Herkel ütles, et ei pea õigeks minna selle kohtumise detailidesse, kuid lubab endale ühe teemaarenduse, mis on kohtumisest inspireeritud. Alijev peatus pikemalt ühe oma lemmikteema ehk demokraatia topeltstandardite juures. „Ma nõustun presidendiga selles, et ebademokraatlike vahendite kasutamine ühes liikmesriigis mõjub kogu organisatsioonile ja kipub demokraatiastandardeid alla kiskuma. Samas ma ei saa nõustuda väitega, et pärast seda kui Armeenias toimusid presidendivalimistele järgnenud verised sündmused, on Aserbaidžaanis asjad korras, sest kusagil mujal on veel hullem,” vahendas Herkel kohtumist Aserbaidžaani presidendiga.  

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside