Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Gdanskis toimunud Balti-Poola parlamentide EL asjade komisjoni esindajate kohtumise järel avaldas Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees  Arto Aas lootust, et Poola liitub eurotsooniga juba lähiaastatel.

“Poolal ei ole euroga liitumisel erilisi probleeme Maastrichti kriteeriumite täitmisega. Küll aga tuleb eurotsooniga ühinemiseks muuta Poola põhiseadust, mis eeldab kahte kolmandikku parlamendi toetust, mida on poliitiliselt keeruline saavutada,” sõnas Aas.

Avalikkuse toetus eurole üleminekuks on Aasa sõnul püsinud Poolas küllaltki madal. “Selleks, et toetus euroga liitumiseks tõuseks seniselt kolmekümnelt protsendilt kõrgemale, on vaja poliitilise eliidi poolset julgustust ja laiemat teavitamist euroga seotud hüvedest. Positiivse näitena saab Poolas  kindlasti kasutada ka Eesti edulugu eurotsooniga ühinemisel, selle positiivsest mõju majandusele ja poliitilisele lõimumisele Euroopa tuumikuga,” lisas Aas.

Aas meenutas, et Eesti ühinemine euroga lõpetas hirmud rahvusvaluuta devalveerimise suhtes, mille tulemusel paranes investeerimiskliima ja ettevõtted said julgustust luua uusi töökohti. Samuti muudab ühine vääring ta sõnul riikidevahelise kaubavahetuse ja turismi mugavamaks ning odavamaks. Aasa kinnitusel on Eesti lähinaabritest eurotsooniga ühinemise soovist 2014. aastal teatanud Läti valitsus, Leedu näeb end ühisraha kasutajana 2015. aastast.

Kaks päeva (12.05-13.05) Gdanskis toimunud Poola, Leedu, Läti ja Eesti parlamentide EL asjade komisjonide esindajate kohtumisel räägiti ka koostööst Euroopa Liidus, Läänemere strateegiast ja Rail Balticu arengutest. 

Riigikogu pressitalitus
 

 

Tagasiside