Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu majanduskomisjoni tänasel avalikul istungil oli tähelepanu keskmes Eesti teedeehituse korraldus ja teede kvaliteet. Ülevaate tegid ja olukorda tutvustasid majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi kantsler Marika Priske, maanteeameti peadirektor Aivo Adamson, Eesti Asfaldiliidu juhatuse esimees ja Lemminkäinen Eesti AS juhatuse esimees Sven Pertens, AS Teede Tehnokeskus juhatuse esimees Ilmar Jõgi ja Tallinna Tehnikakõrgkooli ehitusteaduskonna lektor Sven Sillamäe

Majanduskomisjoni esimees Arto Aas märkis, et komisjon soovis arutada, kuidas Eesti teedeehituses olemasolevaid ressursse paremini kasutada. „Teede põhjalikum projekteerimine tagab hiljem kümneid miljoneid eurosid kokkuhoidu ehituse ja hoolduse arvelt. Samuti ei taga vähempakkumise korras kõige odavam ehituspakkumine alati kõige kvaliteetsemat lõpptulemust. Seetõttu tuleks ka teede puhul rohkem arvestada kogu tee elutsükli maksumust, mis arvestaks ehitusele lisaks ka tulevasi remondi- ja hoolduskulusid,“ lisas Aas. 

Komisjoni istungil saadi ülevaade maanteeameti tööplaanidest ja arengusuundadest ning kuulati ära teedeehitajate seisukohad ja ettepanekud. Olulised kõneained olid ka teede projekteerimine, ehituskvaliteet ja järelevalvega seotud probleemid. Sõnavõttudega esinenud ametiisikud ja asjatundjad tõdesid, et teede ehitus ja korrashoid nõuab tihedamat ja viljakamat koostööd kõikide asjaomaste asutuste vahel. 

Aas rõhutas arutelu kokkuvõtteks: „Tänased kriitilised ja asjalikud sõnavõtud näitasid, et probleeme on küll palju, aga sellelt pinnalt on võimalik optimistlikult edasi minna. Eesti teede olukorda aitab oluliselt parandada olemasolevate ressursside läbimõeldum ja efektiivsem kasutamine. Tohutu arenguhüpe ja rahaline kokkuhoid on võimalik kaasates kodumaiseid ehitusmaterjale ja uusi insenertehnilisi teadmisi. Selleks tuleb senisest rohkem pöörata tähelepanu Eesti kõrgkoolides läbiviidud uurimistöödele. Lühidalt öeldes on Eesti teedeehituse korraldus jõudnud etappi, kus eelarverahast olulisem on see, kuidas seda raha mõistlikult kasutada,” märkis Aas.  

Pildid komisjoni istungilt on internetis siin: https://fotoalbum.riigikogu.ee/v/Komisjonid/XII+Riigikogu/Majanduskomisjon/teedeehitus/ 

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside