Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu hoone 100 aasta juubeli eel toimunud arhitektuuri töötoas kavandasid Eesti, Läti ja Ukraina noored arhitektid ja arhitektuuritudengid kahe päeva jooksul Toompea lossikompleksi tulevikku; võidutööks valiti „Pique Hermana“, mille autorid täiendaksid maa-alust bastionivõrgustikku tunnelitega, mis viivad Toompea lossi sisehoovi rajatavasse uude paviljoni.

Arhitektuuri töötoa lähteülesandeks oli kavandada Riigikogu hoone ja kogu Toompea lossikompleksi terviklik kontseptsioon. Osalejatelt oodati julgeid ideid Eesti ühe olulisima ehitise ruumiliseks ümbermõtestamiseks, mis võimaldaks muu hulgas aktiivsemalt kasutusele võtta nii sisehoovid, lossiesise platsi kui ka Kuberneri aia.

Noorarhitektide ja arhitektuuritudengite ülesanne oli kavandada Toompea lossikompleksi ja selle ümbrusesse inimkesksem ja keskkonnasõbralikum liikuvuslahendus, mis eelistaks jalakäijaid, jalgrattureid ja teisi autota liiklejaid. Lisaks oodati lahendusi, mis pakuksid inimestele uusi põhjusi kompleksi külastada, kasutades ära selle mitmekülgset ja väärtuslikku arhitektuuri.

Võidutööks valiti reede õhtul Eesti, Läti ja Ukraina ühistöö „Pique Hermana“, mille autorid täiendaksid vanalinna maa-alust bastionivõrgustikku tunnelitega, mis viivad Toompea lossi sisehoovi rajatavasse uude paviljoni. Läbikäikude ja paviljoni eesmärk oleks elavdada ajaloolist hoonetekompleksi ja kaasata inimesi parlamendi tegemistesse. Meeskonda kuulusid Andreas Hinojosa ja Mia Maripuu Eestist, Alisher Sadykov Lätist ning Jelõzaveta Peresada Ukrainast.

Töötoast võttis osa kokku 22 Eesti, Läti ja Ukraina noort arhitekti ja tudengit, keda juhendasid Ralf Lõoke Eestist, Linda Krūmiņa ja Miķelis Putrāms Lätist ning Volodõmõr Ponomarenko ja Juri Parkhomenko Ukrainast. Hindamiskomisjoni kuulusid mentorite kõrval Eesti Arhitektide Liidu president Andro Mänd ja Riigikogu Kantselei direktor Antero Habicht.

Noorte arhitektide ja tudengite ideekavanditega saab tutvuda septembris avataval Riigikogu hoone juubelinäitusel.

Arhitektuuri töötoa korraldasid Eesti Arhitektide Liidu noortekogu ja Riigikogu Kantselei.

Fotod töötoast (autor: Erik Peinar, Riigikogu Kantselei)

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
tel 631 6356, 520 0323
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside