Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Peaminister Andrus Ansip esines täna Riigikogu ees poliitilise avaldusega seoses tuleva aasta riigieelarve eelnõu üleandmisega. 

Peaminister märkis, et majandus on selgelt toibumas kriisi mõjudest. „Valitsuse koostatud 2011. aasta eelarve kantud eelkõige kahest suurest eesmärgist: majanduskeskkonna parandamine ja sotsiaalne sidusus ning turvatunne,“ rõhutas Ansip. Tema sõnul on valitsus keskendunud eelarvet koostades investeeringutele ja sellise keskkonna loomisele, mis toetaks majanduse uut tõusu, samal ajal sotsiaalset sidusust lõhkumata. „Oleme samm haaval liikumas kriisist väljumise faasist uue tõusu esimesse etappi. See ei juhtu üleöö. Usun, et valitsus andis riigikogule üle „uue majanduskasvu“ eelarve,“ ütles Ansip.
 
Tuleva aasta riigieelarve kulude maht saab olema 6 miljardit eurot. See on viie protsendi võrra suurem käesoleva aasta 89,6 miljardi krooni suurusest eelarvest. Kasv tuleb peamiselt sellest, et taastuvad riigi poolsed sissemaksed pensioni teise sambasse. Lisaks oleme taas veelgi paremini kasutamas välisvahendeid ning lisanduvad saastekvootide müügist tehtavad investeeringud, selgitas Ansip.
 
Peaminister kinnitas, et riigi tegevuskulud on külmutatud ja on põhimõtteline otsus, et palgad avalikus sektoris järgmisel aastal ei tõuse. Meie eesmärk on saavutada võimalikult kiiresti, hiljemalt aastal 2013, taas eelarve kulude ja tulude tasakaal. Ei ole aus elada tuleviku arvelt. Kuigi meil on veel praegu 10% SKP-st reservides, tuleb võimalike kriisidega toime tulemiseks reserve uuesti kasvatama hakata. See on tänase kriisi õppetund, tunnistas Ansip.
 
Riigieelarve tulude mahuks oleme planeerinud 5,7 miljardit eurot. Seega on tuleva aasta eelarve defitsiit suurusjärgus 250 miljonit eurot, mis on 1,6 % sisemajanduse kogutoodangust. See puudujääk on Euroopa Liidus üks madalamaid. „Eestil tuleb iseenesestmõistetavalt jätkata tavaks saanud konservatiivse eelarvepoliitikaga, mis on meie riiki majanduslanguse tingimustes oluliselt aidanud. Eesti majandust on peetud Euroopa Liidus üheks jätkusuutlikumaks. Me ei pea tagasi maksma hiiglaslikku riigilaenu, vaid saame selle raha suunata uude majanduskasvu,“ märkis peaminister. Ta kinnitas, et tuleva aasta eelarves on aegade suurim osakaal investeeringutel. Riik plaanib investeerida üle miljardi euro, mis on 16 protsenti rohkem kui sel aastal.
 
Ansip rõhutas, et majanduse kasvatamine ei ole eesmärk omaette. „Eesmärgid on sellega kaasnev suurem vabadus, heaolu ja turvatunne. Sotsiaalsed tagatised ei vähene 2011. aastal ühte eurosentigi. Nii on pensionide väljamakseteks kavandatud 1,27 miljardit eurot ning ka Eesti iibe tõusule aidanud vanemahüvitise süsteem ja teised peretoetused ning hüvitised püsivad puutumatuna. Võitluses tööpuudusega on valitsus seadnud eesmärgiks panustada vahendeid vähemalt sama palju kui sel aastal. Langeva tööpuuduse tingimustes tähendab see iga töötu kohta suuremat rahahulka kui aastal 2010,“ selgitas peaminister.
 
Läbirääkimistel võtsid sõna Kadri Simson, Mart Laar, Sven Mikser, Toomas Trapido, Taavi Rõivas ja peaminister Andrus Ansip.
 
Stenogramm on internetis siin:
 
Riigikogu pressitalitus
 
 
Tagasiside