Andres Herkel sai ENPA asepresidendiks
Riigikogu Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel kinnitati täna ENPA asepresidendiks koos 18 kolleegiga, keda rahvusdelegatsioonid sellele kohale esitasid.
Strasbourgis ENPA järjekordsel sessioonil sellel nädalal võtab päevakavas kõige suurema ruumi Vene-Georgia sõja jätkuraport, millele on pühendatud enam kui pool kolmapäevasest tööajast. Detsembris esitleti järelevalvekomitees raporti memorandumit, mis oli küllalt faktitihe ja terav. Seevastu resolutsiooni osa pidi valmima alles Strasbourgis toimuvaks sessiooniks, pärast assamblee juhtkonna Moskva visiiti.
Teisipäeva hommikul arutatakse Armeenia küsimust, mis on seotud hääleõiguse äravõtmisega seoses poliitvangistuste lainega pärast eelmise aasta märtsis toimunud presidendivalimisi. Raportöörid jätsid siiski ukse lahti ja võimalik on ka tagasikäik.
Albaania delegatsiooni volituste taastamine jäi pidama protseduuriliste reeglite taha. Käsitletakse ka raportit ajakirjanik Gongadze mõrvamise kohta Ukrainas president Kutšma režiimi ajal. Neljapäeval on eeldatavate kiirdebattide kõrval (Gaza sektor ja finantskriis) päevakorda sattunud nn. monumentide raport. Dokument on igati tasakaalukas ega sisalda seda, mida Vene deputaadid võiksid tahta sealt välja lugeda.
Reedeses päevakorras pakub huvi eeskätt e-demokraatiat puudutav resolutsioon, mille puhul saab ka Eesti positiivseid kogemusi selles vallas meelde tuletada.
Andres Herkel annab järelvalvekomitees ülevaate kehvadest arengutest Aserbaidžaanis, kus on suletud välisraadiod ning kavandatakse referendumit piiramatu ametiaja tagamiseks presidendile.
ENPA Eesti delegatsioonis on veel Kristiina Ojuland ja Mailis Reps. Asendusliikmetena osalevad assamblee töös Aleksei Lotman ja Indrek Saar.