Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Andres Herkel osaleb täna ja homme ENPA raportöörina Varssavis toimuval Valgevene kodanikuühiskonna konverentsil, mille korraldab Euroopa Nõukogu koostöös Kazimir Pulaski Fondiga.

“Vaatamata sellele, et kõnelesin ka ise esimesel paneelil ja vastasin paljudele küsimustele, võtan seda konverentsi suuresti ka infokogumismissioonina raporti koostamiseks. Seda eriti silmas pidades olukorda, kus ma Minskisse ei pääse,” ütles Herkel. “Olen küll pöördunud Valgevene esindaja poole Strasbourgis palvega, et mulle tagataks sellise visiidi võimalus, samuti on vajadust raportööri visiidi järele rõhutanud mitmed Euroopa Nõukogu kõrged ametikandjad eesotsas Assamblee presidendiga,” lisas Herkel.

Kuigi olukord Valgevenes ei ole olemuslikult muutunud, võib Herkeli sõnul märgata teatud soovi kontaktide taastamiseks. Kaks Valgevene parlamendiliiget külastavad juuni lõpus toimuvat ENPA suvesessiooni ja osalevad Valgevene teemalisel kuulamisel poliitikakomitees. Samuti osaleb üks ENPA esindaja tuleval nädalal Minskis toimuval surmanuhtlust puudutaval ümarlauaseminaril. “See on juba natuke dialoogi moodi,” ütles raportöör. “Kuid samas on poliitvangid endiselt kinni, samuti sünnivad järjest uued otsused inimeste karistamise kohta surmanuhtlusega. Seega suhtun olukorda realistlikult ning jään seisukohale, et minu võimalik visiit peab endas sisaldama ka kohtumisi poliitvangidega. Ja kui kutset lähemate kuude jooksul ei tule, siis olen valmis tegema raporti ka ilma maad külastamata,” teatas Herkel.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside