Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee monitooringukomitee esimees ja Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel osaleb täna pärastlõunal ja homme Jerevanis Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee juhtkonna ja alalise komitee koosolekutel. 

“Kuna Armeenia on eesistujariik ja õige pea jõuab järg Aserbaidžaani kätte, siis on välja käidud idee käsitleda nii Jerevanis kui ka umbes aasta pärast Bakuus Karabahhi konfliktiga seotut,” ütles Herkel. “Selles mõttes võib homne alalise komitee istung osutuda järjeks eelmisel nädalal Tallinnas toimunud monitooringukomitee istungile, kus pühendati külmutatud konflikte puudutavale kuulamisele terve päev. Karabahhi konflikt on võrreldes teiste külmutatud konfliktidega kõige lootusetumas seisus, sest rohujuuretasandil puudub armeenlastel ja aserbaidžaanlastel igasugune kontakt teise poolega ning OSCE nn. Minski grupi tegevus pole pikkade aastate vältel andnud positiivseid tulemusi,” selgitas ta. 

“Lõppkokkuvõttes osutub Karabahhia suletus probleemiks mitte üksnes Aserbaidžaanile, kus on endiselt umbes 600 000 sõjapõgenikku, vaid kogu Lõuna-Kaukaasia regioonile, mis ei saa normaalselt areneda. Kahjuks liiguvad Venemaa kaasabil samasuguse suletuse suunas järjest enam ka Abhaasia ja Lõuna-Osseetia. See aga ei tähenda, et probleemiga pole vaja tegeleda. Vastupidi, probleemi tuleb pidevalt meelde tuletada ning seda ka rahvusvahelise õiguse seisukohalt käsitleda, sest “konfliktikülmutajate” strateegia on just sellele üles ehitatud, et lõpuks hakkavad kõik de facto olukorraga leppima ja toimub unustamine,” selgitas Herkel. 

Herkeli sõnul tuleb lisaks Karabahhia küsimusele assamblee juhtkonnal langetada otsus, kuidas minna edasi Ungari suhtes monitooringu avamise küsimusega. Tulenevalt peamiselt viimastel aastatel Ungaris läbi viidud konstitutsioonimuudatustest tegi monitooringukomitee aprilli lõpus ülinapi häälteenamusega ettepaneku monitooringu avamiseks. Bürool tuleb seda otsust omalt poolt arutada ning määratleda aeg, millal assamblee küsimust hääletab. “Mina isiklikult eelistaksin sügist juuni lõpule, mis annab Ungarile lisaaega, et probleemid lahendada. Monitooringu avamise põhjuse kaotamine oleks ju soovitavam lahendus kui monitooringu avamine,” ütles Herkel. 

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside