Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rühm ENPA Euroopa Rahvapartei rühma delegaate Rootsist, Soomest, Lätist, Leedust, Poolast ja Georgiast esitas Eesti delegatsiooni esimehe Andres Herkeli kandidatuuri ENPA presidendi kohale aastateks 2012-2014. Rotatsiooni järgi kuulub see ametikoht alates tuleva aasta jaanuarist Euroopa Rahvapartei saadikurühmale. Saadikurühm teeb oma sisemise otsuse ENPA presidendikandidaadi osas oktoobri algul ENPA sügissessiooni ajal.

ENPA suurimasse, Euroopa Rahvapartei rühma kuulub 203 parlamendisaadikut Euroopa Nõukogu erinevatest liikmesriikidest, Eestist kuulub sinna Isamaa ja Res Publica Liitu esindav Andres Herkel.
 
Kandidaatide esitamise tähtajaks oli Euroopa Rahvapartei rühmas esitatud kaks kandidaati: Prantsuse Rahvusassamblee liige Jeane-Claude Mignon ja Andres Herkel. Herkeli sõnul soovisid mitme riigi esindajad näha alternatiivi juba kevadel oma kandidatuuri üles seadnud Mignonile ning kolleegid rõhutasid oma ettepanekut tehes Eesti delegatsiooni juhi kaheksa-aastasele kogemust Assamblees ja tema Ida-Euroopa tausta, mis annab võimaluse hinnata demokraatia ülesehitamisega seotud probleeme erinevates riikides.
 
„Võtsin selle ettepaneku jaanipäeva ajal Strasbourgis kaalumiseks ning koju naastes otsustasin, et ettepaneku tegijaid ei tohi alt vedada,“ ütles Herkel.
 
Tänaseks on Herkeli poolt välja töötatud ja Assamblee erinevates töökeeltes kolleegidele tutvumiseks üles pandud seitsmepunktiline visioonikiri, milles esitatud programmilistes teesides rõhutab Herkel muuhulgas vajadust püsida järjekindlamalt Euroopa Nõukogu põhiväärtuste juures, kontrollida vastuvõetud resolutsioonide täitmist ning pidada üksikjuhtumite kaupa arvestust ajakirjanike ja inimõiguste kaitsjate ahistamise üle osades liikmesriikides (lähemalt vt. http://www.herkel.net/?menu_id=180&mainmenu_id=0&news_id=438). 
 
Andres Herkel on ENPA liige alates 2003. aastast, ta on olnud Aserbaidžaani poolt Euroopa Nõukogu ees võetud kohustuste täitmise järelevalve raportöör (2004-2010), Eesti delegatsiooni esimees (alates 2007), Assamblee asepresident (2009-2011) ja Valgevene raportöör (alates 2011).
 
Täiendav informatsioon: Andres Herkel, telefon 5056540.
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside