Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni esimees Andres Herkel esitas eile, 24. juuni õhtul järjekordse raporti olukorrast Aserbaidžaanis, millega ta lõpetas oma kuus aastat kestnud töö Aserbaidžaani raportöörina.

Koos Joe Debono Grechi’ga koostatud raport kutsub Aserbaidžaani koheselt vabastama vangistatud ajakirjanikud, sealhulgas Einulla Fätullajevi, kelle suhtes Euroopa Inimõiguste Kohus on langetanud positiivse otsuse. Herkel ütles oma lõppsõnas, et Fätullajevi ja kahe noore blogipidaja, Ämin Milli ja Adnan Hadžõzadä vabastamisel oleks suur sümboolne väärtus, mis oluliselt suurendaks inimeste usku vaba ühiskonna võimalikkusse.
 
Samuti osutab raport kogunemisvabaduse sisulisele puudumisele ning valimiskoodeksis sisalduvatele võimalustele teha kandidaatidele takistusi enda registreerimisel ja kampaania läbiviimisel.
Herkeli kinnitusel on ta raporti lõppsõnastustega üpris rahul.
„Ehkki maikuus Pariisis toimunud monitooringukomitee istungil tehti katse raportit muudatusettepanekutega oluliselt pehmendada, ei läinud need läbi ning dokumendi lõpphääletusel ENPA plenaaristungi ajal sellist katset enam ei tehtud,” sõnas Herkel.
Herkel ütles ka, et on ülimalt tänulik erakordse kogemuse eest, mille ta on oma kuue-aastase raporteerimisperioodi jooksul saanud erinevate inimestega kohtudes. Need kohtumised on toimunud presidendipalees, parlamendis ja ministeeriumides, aga ka Aserbaidžaani väikelinnade tagasihoidlikes teemajades, kus on tihti tulnud kohtuda opositsiooni esindajate ja inimõiguslastega.
„Kokku oli neid visiite erinevatesse paikadesse olnud ligi kakskümmend ja nad sisaldavad küllaldaselt materjali memuaaride kirjutamiseks,” arvas Herkel.
 
Kuue aasta pikkune periood on Herkeli meelest liigagi pikk ja ta on pigem rahul sellega, et talle usaldatud ajalimiit lõpuks ammendus. Küsimusele, kas ta on tulemustega rahul vastas Herkel, et oleks tahtnud näha palju suuremaid edusamme inimõiguste ja demokraatia valdkonnas.
Ühtekokku esitas Herkel nende aastate jooksul kuus raportit ja osales kahel valimisvaatluse missioonil, olles 2008. aasta presidendivalimistel ka ENPA delegatsiooni esimees. Kuue aasta jooksul töötas Herkel kokku nelja kaasraportööriga, esitades viimase raporti eile koos Malta veteranpoliitiku Joe Debono Grech’iga, kellel on seljataga 42-aastane parlamendikarjäär.
 
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside