Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu ENPA (Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee) delegatsiooni liige Andres Herkel esitas täna täiskogu istungil Strasbourgis raporti olukorrast Valgevenes pärast 19. märtsi presidendivalimisi.

Raportis rõhutas ta, et presidendivalimised Valgevenes toimusid administratsiooni range kontrolli all ning opositsiooni õigusi piirati jõhkralt. Raportis korrati ka ettepanekuid Valgevene demokraatlike jõudude, kodanikuühiskonna ja üliõpilaste toetamiseks.

Lisaks varesematele seisukohtadele lisandus raportisse seekord ENPA põhimõtteline toetuse kordusvalimiste kohta. Selle eelduseks aga oleksid muutused valimiskoodeksis ja oluliste kodanikuvabaduste tagamine. „Peame aru saama, et ilma muutusteta valimisseadustes pole kordusvalimistel mõtet,” nentis Herkel.

Raportis soovitati eeskätt Euroopa Nõukogu Ministrite Komiteel arutada tõsiselt liikmesriikide seas tekkinud erinevaid hinnanguid valimiste kohta. Raporti esitamisele järgnenud elava arutelu käigus jäi kõlama seisukoht, et Euroopa Nõukogu peab jätkama Valgevene olukorra jälgimist ning tegema veelgi põhjalikumad analüüsid ja järelmid.

Riigikogu pressitalitus

Aivar Jarne

Lisainfo: Andres Herkel, 50 56540

Tagasiside