Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni tellimusel on valminud Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse analüüs „2008. augustisõja mõju Lõuna-Kaukaasia regioonis“. Selle hinnangul on Venemaa agressioon Gruusia vastu 2008. aasta augustis leidnud rahvusvahelisel areenil tõlgendamist kui Venemaa poolt esitatud väljakutse 1991. aasta järgsele maailmakorrale. „Riikidel, mis end 1991. aasta järgses maailmakorras hästi tundsid – ja nende hulka kuulub ka Eesti –, on põhjust olla sügavalt mures,“ tõdevad uuringu autorid.

Riigikogu väliskomisjoni esimehe Sven Mikseri sõnul toob analüüs esile augustisõja mõjud kogu regioonile ja asetab Gruusia-vastase agressiooni Venemaa laiemate geopoliitiliste ambitsioonide konteksti.

„Ainult Lääneriikide usutav heidutus võib ennetada Gruusia-sündmuste kordumist mõnes teises riigis, keda Kreml käsitleb Venemaa priviligeeritud huvisfääri kuuluvana,“ tõdes Mikser.

Analüüsi autorid nendivad samas Euroopa Liidu saamatust Kaukaasia protsesside suunamisel: „Euroopa Liit, mis on küll atraktiivne majanduslik tõmbekeskus, on geopoliitilises jõukatsumises demonstreerinud endale peaaegu tavapäraseks saanud heitlikkust ja saamatust: kõvale kriitikale agressori suhtes järgnes halvasti koordineeritud ja halvasti läbi mõeldud vahendusdiplomaatia, mis ei saavutanud loodetud eesmärke, ELi reaktsioon ebaõnnele on aga püüd ebameeldivatest ja keerulistest probleemidest eemalduda.“

Autorid soovitavad Euroopa Liidule näha Kaukaasiat Kaukaasiana ja mitte käsitleda seda regiooni läbi Vene-poliitika prisma. Mitte mingil juhul ei tohiks Euroopa Liit kaasa minna Venemaa sooviga jagada Euroopa ära mõjusfäärideks. Samuti peavad autorid oluliseks Euroopa Liidu ja ka Eesti suuremat kohalolekut regioonis, mis tagaks adekvaatse informatsiooni kättesaadavuse ja võimaldaks teha olukorra suhtes tõeseid hinnanguid.

Uurimuse põhiosale on lisatud ka peatükid Vene-Gruusia sõja mõjust olukorrale Ukrainas ja Moldovas, mis jäävad küll uurimuse põhifookusest välja, ent on kerkinud päevakorda kui võimalikud järgmised konfliktikolded.

Riigikogu väliskomisjoni tellitud uurimistöö kirjutamisel osalesid Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse analüütikud Indrek Elling, Kaarel Kaas, Kadri Liik ja Merle Maigre. Oluline osa Kaukaasia ekspertiisist pärineb Kaitseuuringute Keskuse koostööpartnerilt Moskvas – ajalehe Vremja Novostei Kaukaasia korrespondendilt Ivan Suhhovilt.

Analüüs on kättesaadav Riigikogu uuringuveebis

Pühapäeval, 1. veebruaril alustab väliskomisjoni delegatsioon visiiti Gruusiasse, kus on kavas kohtumised parlamendis ja valitsusasutustes. Külastatakse ka Tbilisi Riiklikku Ülikooli ja Gori linna. Delegatsiooni juht on Sven Mikser. 6. veebruarini kestval visiidil osalevad väliskomisjoni liikmed Ivi Eenmaa, Marko Mihkelson ja Vladimir Velman.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside