Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Tänasel Balti Assamblee Palangas korraldataval rahvusvahelisel ümarlaual „Balti hääl Euroopa Liidus – kas piisavalt tugev?“ esines kõnedega BA presiidiumi liige Aadu Must. Ta kutsus Balti riike üles taas oma seljad kokku panema ja ühisel häälel tugevamalt kõlada lastes oma õigust Euroopa Liidus kaitsma, olgu tegu ühtse põllumajanduspoliitika või energia ja taristu küsimustega. „Saavutamaks edu peab BA jätkuvalt tülitama oma riikide valitsusi ebamugavate küsimuste ja ettepanekutega,“ rõhutas ta.

Must meenutas BA 20-aastast ajalugu, mille vältel on nii palju saavutatud. „Ja siis, kui hakkas näima, et nüüd peab igaüks pigem iseenda eest väljas olema, on tegelikult veelgi rohkem vaja ühiseid jõupingutusi.“

Pärastlõunases ettekandes keskendus Must regionaalse koostöö tugevdamise mehhanismidele, väites, et regionaalne koostöö tuleb viia uuele tasemele ja vähendada bürokraatiat nii ELis kui ka oma riikides. „Kõigil kolmel Balti riigil seisab lähiaastatel ees õigus ja kohustus olla EL-i eesistujad. Seega on viimane aeg arutada selle üle, mida tahame saavutada ja kuidas tuua lisaväärtust Euroopa struktuuridesse. Nagu meie hiljutine kolmepoolne konverents näitas, on meil kõigil Euroopas palju ühiseid muresid ja koos on need ületatavad.“

Must märkis, et eesseisvad väljakutsed pole üksnes Balti Assamblee töö, vaid ka valitsuste ja parlamentide ülesanne. Peamine on omada head poliitilist tahet.

Parlamentaarsel ümarlaual osalevad päevakohaste ettekannetega ka Balti parlamentide EL asjade komisjonide esimehed, sõna võtavad Europarlamendi saadikud Baltimaadest ning akadeemiliste ringkondade esindajad. Oma panuse aruteludesse annavad ka Põhjamaade Nõukogu, Beneluxi ja GUAM-i parlamentaarse assamblee esindajad. Lisaks Aadu Mustale osalevad Palangas ümarlaual veel Andre Sepp ja Vladimir Velman.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside