Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Toomas Savi osaleb täna ja homme Kreekas Ateenas Euroopa Liidu riikide parlamendijuhtide iga-aastasel konverentsil. Konverentsi arutlusteemadeks on Euroopa Tulevikukonvendi tegevus ja EL-i liikmesmaade parlamentide ülesanded laienevas Euroopas.

Analüüsides arenguid Tulevikukonvendis märkis Toomas Savi, et on välja kujunemas kaks vastandlikku seisukohta. Konvendi presiidium ja mitmed suuremad riigid otsivad võimalusi efektiivse ja ladusa otsustusmehhanismi väljatöötamisel. Samas on Eesti ja teiste nn 16 gruppi kuuluvate riikide seisukohalt oluline eelkõige demokraatia printsiibi järgimine. ”Siin ei saa olla kuldset keskteed. Niisugusel puhul poleks demokraatiat ega efektiivsust,” ütles Savi oma sõnavõtus.

Savi esitas EL-i parlamentide esimeestele valitsusvahelisel konverentsil heakskiitmiseks 16 riigi seisukohtadele tuginev reformikava. ”Kui meie praktiline kogemus EL-i otsustusprotsessis veenab meid, et meil pole alust karta demokraatia eiramist, võime samm-sammult üle minna ka efektiivsemaid lahendusi pakkuvale koostöömudelile,” lisas Riigikogu aseesimees.

Konverentsi vaheajal kohtusid konverentsist osavõtjad Kreeka presidendi Constantinos Stefanopoulosega. Savi ja Kreeka president nentisid lühikese vestluse käigus suurt sarnasust Kreeka ja Eesti seisukohtades EL-i tuleviku suhtes.

Konverents jätkub homme. Kavas on vastu võtta soovitused rahvusparlamentide tugevamaks kaasamiseks EL-i otsustusprotsessi. 

Tagasiside