Kell 10 – täiskogu istung

Teine lugemine – kaks eelnõu:

Majanduskomisjoni algatatud elektrituruseaduse muutmise seaduse eelnõuga (680 SE) soovitakse kehtestada mikro- ja väikeettevõtetele võimalus alates tänavu novembrist kuni 2023. aasta lõpuni osta elektrimüüja käest elektrienergiat universaalteenusena. Eelnõu järgi laieneb elektrienergia universaalteenusena ostmise võimalus ka kuni ühe gigavatt-tunni ulatuses energiat tarbivatele füüsilisest isikust ettevõtjatele, sihtasutustele ja mittetulundusühingutele. Eelnõuga soovitakse vältida sihtgrupis olevate ettevõtete konkurentsivõime kadumist ja nende tegevuse lõpetamist.

Valitsuse algatatud tsiviilkohtumenetluse seadustiku ja teiste seaduste muutmise seaduse (nõukogu määruse (EL) 2019/1111, mis käsitleb kohtualluvust, abieluasjade ja vanemliku vastutusega seotud kohtuasjades tehtud lahendite tunnustamist ja täitmist ning rahvusvahelisi lapserööve (uuesti sõnastatud), rakendamine) eelnõu (622 SE) eesmärk on parandada kohtute ja haldusasutuste koostööd ning lihtsustada lahendite täitmist piiriülestes perekonnaõigusega seotud asjades.

Muudatuste kohaselt saab sujuvamalt kohaldada ELi määrust, mis käsitleb kohtualluvuse kontrollimist piiriülese toimega perekonnaõigusega seotud asjades ning sellistes vaidlustes tehtud kohtulahendite tunnustamist, täidetavaks tunnistamist ja täitmist. Selleks sätestatakse kord, kuidas toimub seni teises liikmesriigis elanud lapse Eestisse paigutamine. Samuti kaotatakse tsiviilkohtumenetluse seadustikust lapse ärakuulamise vanusepiir, pannakse paika, millised ametnikud või asutused väljastavad määruse alusel tõendeid, ning määratakse Justiitsministeerium ja Sotsiaalkindlustusamet keskasutusteks, kes määruses ette nähtud kohustusi täidavad.

Muudatused lihtsustavad kohtute ja haldusasutuste koostööd rahvusvahelistes abieluasjades, vanemliku vastutusega seotud asjades ning rahvusvaheliste lapseröövidega seonduvates asjades, samuti muutub lihtsamaks lahendite tunnustamine ja täitmine Eestis.

Esimene lugemine – üks eelnõu:

85 Riigikogu liikme esitatud Riigikogu avalduse „Ukraina territooriumi annekteerimise hukkamõistmisest ja Venemaa režiimi terroristlikuks kuulutamisest“ eelnõu (717 AE).

Riigikogu avalduses mõistetakse karmilt hukka Venemaa sõjategevus Ukraina vastu ja agressiooni käigus vallutatud territooriumi ebaseadusliku annekteerimine ning kinnitatakse, et Eesti ei tunnusta mitte kunagi Ukraina territoriaalse terviklikkuse lõhkumist agressiooni ja libareferendumite tulemusel. Avalduses öeldakse, et tuumarelvaga ähvardav Venemaa presidendi Vladimir Putini režiim on muutnud Venemaa kõige suuremaks ohuks rahule nii Euroopas kui ka kogu maailmas.

„Tuletades meelde käesoleva aasta 23. veebruaril vastuvõetud Riigikogu avaldust, on agressioonisõja või rahvusvahelisi lepinguid, kokkuleppeid ja lubadusi rikkuva sõja kavandamine, ettevalmistamine, alustamine või pidamine kuritegu rahu vastu,“ seisab avalduses. Viidatakse ka 21. aprillil vastuvõetud Riigikogu avaldusele, milles tunnistati Venemaa relvajõudude tegevus Ukraina-vastases sõjalises agressioonis Ukraina rahva vastaseks genotsiidiks.

Avalduses kuulutab Riigikogu Venemaa režiimi terroristlikuks ja Venemaa Föderatsiooni terrorismi toetavaks riigiks, kelle tegevusele tuleb ühiselt vastu astuda.

Kell 14 – komisjonide istungid

keskkonnakomisjonis – arvamuse andmine Euroopa Liidu asjade komisjonile: Eesti seisukohad tööstusheitedirektiivi muutmise ja Euroopa tööstuskäitiste keskkonnaandmete ja tööstusheite portaali kohta – COM(2022) 156, COM(2022) 157, kutsutud Keskkonnaministeeriumi esindajad; kollektiivsest pöördumisest „Avalik pöördumine kodumetsade kaitseks“;

kultuurikomisjonis – põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse ning teiste seaduste muutmise seaduse (eestikeelsele õppele üleminek) eelnõu, 2023. aasta riigieelarve seaduse eelnõu (708 SE), kutsutud haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas; Riigikogu otsuse „Riigikogu liikmest rahvusooperi nõukogu liikme tagasikutsumine ja uue liikme nimetamine“ eelnõu esitamine;

maaelukomisjoni videoistungil – kohtumine Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti esindajatega, kutsutud Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti ning Maaeluministeeriumi esindajad;

majanduskomisjoni videoistungil – ohutusest sadamates (väetised), kutsutud majandus- ja taristuminister Riina Sikkut, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan ning Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti esindaja; Venemaa naftatoodete sisseveost, energia varustuskindlusest, sh gaas, kutsutud majandus- ja taristuminister Riina Sikkut;

põhiseaduskomisjonis – pühade ja tähtpäevade seaduse ning Eesti lipu seaduse muutmise seaduse eelnõu (635 SE), kutsutud kultuuriminister Piret Hartman; kohtute seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (633 SE), kutsutud Eesti Kohtunike Ühingu, Harju Maakohtu, Pärnu Maakohtu, Tartu Ringkonnakohtu ja Justiitsministeeriumi esindajad;

rahanduskomisjonis alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (675 SE); Eesti kütuseturg ja biokütuse osakaalu kohustuse täitmine; alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (652 SE); Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele toiduainete käibemaksu langetamiseks üheksale protsendile“ eelnõu (653 SE); Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele töötada välja tegevuskava Tallinna Haigla lõpuni ehitamiseks mitmeotstarbelise meditsiinikopteri võimekuse loomiseks ja Rohuküla raudtee rajamiseks“ eelnõu (651 OE);

riigikaitsekomisjoni väljasõiduistungil – kohtumine riigikaitse kõrgeima juhi, Eesti Vabariigi presidendi Alar Karisega;

sotsiaalkomisjonis – sotsiaalhoolekande seaduse ja tulumaksuseaduse eelnõu (704 SE), kutsutud sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo; okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isiku seaduse muutmise ja sotsiaalhoolekande seaduse muutmise seaduse (represseeritute ja tuumakatastroofi tagajärgede likvideerijate toetuse suurendamine) eelnõu (698 SE), tervishoiuteenuste korraldamise seaduse ja vangistusseaduse muutmise seaduse eelnõu (699 SE), kutsutud justiitsminister Lea Danilson-Järg; meditsiiniseadme seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (701 SE), kutsutud tervise- ja tööminister Peep Peterson;

väliskomisjonis – Eesti seisukohad Euroopa Liidu ja Tai Kuningriigi vahelise laiahaardelise partnerluse ja koostöö raamlepingu sõlmimise (COM(2022) 426) kohta, kutsutud Välisministeeriumi esindajad; ülevaade 12.–13. oktoobril Brüsselis toimunud NATO kaitseministrite kohtumisest, kutsutud NATO Eesti esinduse esindaja; 25. septembril Itaalias toimunud parlamendivalimistest, kutsutud Eesti suursaadik Itaalias Paul Teesalu;

õiguskomisjonis – äriseadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (äriühingute piiriülene liikumine) eelnõu (713 SE), kutsutud justiitsminister Lea Danilson-Järg ja Sotsiaalministeeriumi esindaja; kriminaalmenetluse seadustiku muutmise seaduse eelnõu (684 SE), kutsutud justiitsminister Lea Danilson-Järg; arvamuse andmine Euroopa Liidu asjade komisjonile Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi vara tagasivõitmise ja konfiskeerimise kohta – SEC(2022) 245, SWD(2022) 245, SWD(2022) 246, COM(2022) 24, kutsutud Justiitsministeeriumi esindaja; arvamuse andmine Riigikohtule vangistusseaduse § 311 esimese lause põhiseaduspärasuse kohta; ohvriabiseaduse eelnõu (702 SE), kutsutud sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo ja Sotsiaalkindlustusameti esindajad.

Sündmused

Riigikogu liikmed Indrek Saar ja Marko Torm osalevad XLVI Kõrgematel Riigikaitsekursustel Roostal.

Kell 10.30 – Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder võtab Riigikogu ees vastu ehitussektori ühispöördumise teedevõrgu alarahastuse laiapõhjalistest mõjudest.

Kell 11 – Arenguseire Keskuse uuringu „Avaliku teabe kasutamise võimalused“ pressiesitlus (Toompea 1). Ülekanne Arenguseire Keskuse veebilehel.

Kell 11.30 – Eesti-Rumeenia parlamendirühma aseesimees Sven Sester ja liige Erki Savisaar kohtuvad Rumeenia parlamendi hariduskomisjoni liikmetega (O. Strandmani nõupidamisruum).

Kell 14.30 – Riigikogu esimees Jüri Ratas kohtub Harku Sotsiaalkeskuse esindajatega.

Välislähetused

17.–18. oktoober
NATO Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni liige Marko Šorin osaleb NATO PA Rose-Rothi seminaril Helsingis Soomes.

18.–20. oktoober
Riigikaitsekomisjoni esimees Raimond Kaljulaid osaleb Eesti, Läti, Leedu ja Prantsusmaa välis- ja julgeolekupoliitika seminaril Vilniuses Leedus.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6592, 510 6179
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside