Kell 10 – täiskogu istung

Teine lugemine – kaks eelnõu

Õiguskomisjoni algatatud tsiviilkohtumenetluse seadustiku muutmise seaduse eelnõuga (493 SE) parandatakse tsiviilkohtumenetluses menetlusabi kättesaadavust, et kohtusse pöörduja õigused ei jääks tema majandusliku seisundi tõttu kaitseta.

Eelnõu on ajendatud õiguskantsleri ettepanekust viia tsiviilkohtumenetluse seadustik põhiseadusega kooskõlla. Riigikogu täiskogu toetas ettepanekut juunis ja sellest tulenevalt algatas õiguskomisjon eelnõu tsiviilkohtumenetluse seadustiku menetlusabi regulatsiooni muutmiseks. Eelnõu järgi saab kohus menetlusabi andmisel edaspidi arvesse võtta inimese sisuliselt vältimatuid kulutusi toidule, ravimitele, sidele ja hügieenitarvetele.

Eelnõu näeb ette, et menetlusabi taotleja majandusliku seisundi hindamisel tuleb arvestada tema sissetulekust maha lisaks eluaseme- ja transpordikuludele ka muud eluliselt vältimatud kulutused kuni 75 protsendi ulatuses kuupalga kehtivast alammäärast. Menetlusabi andmise otsustamisel tuleb kohtul seega igal konkreetsel juhul hinnata kulutuste vältimatust ning määrata vältimatute kulutuste suurus kindlaks 75 protsendi ülempiiri silmas pidades.

Menetlusabi on riigipoolne abi menetluskulude kandmiseks tsiviil- ja halduskohtumenetluses. Näiteks saab kohus menetlusabina otsustada isiku riigilõivust, kautsjonist või muude kulude kandmisest osaliselt või täielikult vabastada või võimaldada neid tasuda osamaksetena.

Valitsuse algatatud välismaalaste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (rändemenetluste tõhustamine) eelnõu (548 SE) eesmärk on tõhustada välismaalase Eestis viibimise, elamise ja töötamise menetlust, tugevdada rändekontrolli võimekust ja ennetada riigisiseseid julgeolekuohte.

Eelnõu kohaselt luuakse välismaalastele ja nende Eestisse kutsujatele, sealhulgas tööandjatele ja õppeasutustele võimalus suhelda riigiga elektrooniliselt ja paberivabalt, rakendades ühe akna põhimõtet. Julgeoleku kindlustamiseks ja väärkasutuse ennetamiseks nähakse ette, et töötamise eesmärgil elamisloa taotlemisel peab tööandja olema kantud Eesti äriregistrisse ja tõestama vähemalt kuuekuulist tegelikku majandustegevust Eestis.

Elamisloa taotlemisel kehtestatakse eelnõuga täiendavad keeldumise alused, kui leitakse taotleja seos välisriigi julgeolekuasutuste või jõustruktuuridega. Renditöö puhul asendatakse ühe kuu töötasu deposiidinõue kuuekuulise eelneva tegeliku majandustegevuse nõudega, mis suurendab tööandjate vastutust ja vähendab süsteemi väärkasutamise riski.

Kitsaskohtade lahendamiseks lisatakse püsivalt Eestisse elama asumiseks elamisloa taotlemisel uued nõuded kohanemisprogrammi kohustusliku läbimise ja vähemalt A-2 tasemel eesti keele oskuse näol. Lisaks soodustatakse eelnõuga filmide ja sarjade tootmisel osalevate filmimeeskonnaliikmete tegevust Eestis. Kasvuettevõtetes tööle asumisel võimaldatakse lühiajalise töötamise kiirmenetlust, mis lihtsustab talentide kaasamist.

Esimene lugemine – üks eelnõu

Valitsuse algatatud erakonnaseaduse ja krediidiasutuste seaduse muutmise seaduse eelnõuga (585 SE) soovitakse tõhustada erakondade rahastamise järelevalvet.

Eelnõuga laiendatakse erakondade rahastamise järelevalve komisjoni uurimisvolitusi, sealhulgas luuakse volitusnormid, mille alusel saab kohustada erakonda, valimisliitu ning erakonna ja valimisliidu nimekirjas kandideerinud inimest, samuti üksikkandidaati, erakonna sidusorganisatsiooni ja kolmandaid isikuid esitama komisjonile dokumente, teavet ja selgitusi.

Eelnõuga täpsustatakse annetuse mõistet ja keelatud annetuste kataloogi ning muudetakse keelatud annetuse vastuvõtmisele kohaldatavaid tagajärgi. Muudatuse kohaselt lisatakse seadusesse tähtaeg – 30 päeva alates annetuse saamisest –, mille jooksul on annetuse saajal võimalik kanda keelatud annetus annetuse teinud isikule tagasi. Tähtaja möödumisel tuleb keelatud annetus kanda riigi tuludesse.

Eelnõuga laiendatakse ka erakonna sidusorganisatsiooni mõistet, nii et sidusorganisatsiooniks olemine ei sõltu edaspidi üksnes sellest, kas erakond on sihtasutuse või mittetulundusühingu asutaja või liige. Samuti täpsustatakse erakondade aruandluskohustust ning nähakse ette, et erakonnad peavad edaspidi avaldama poliitiliste kulude all ka uuringute ja andmekorje kulud. Lisaks kaotatakse eelnõuga erakondadele laenulepingutest tulenevate kohustuste summa ülempiir, mis praegu on 25 protsenti erakondadele riigieelarvest eraldatavast summast.

Kell 14 – komisjonide istungid

Keskkonnakomisjonis – fosforiidi, haruldaste muldmetallide, põlevkivi ja turba potentsiaal ja kasutamine, kutsutud Kliimaministeeriumi, Eesti Geoloogiateenistuse, Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli esindajad; arvamuse andmine Euroopa Liidu asjade komisjonile: Eesti uuendatud seisukohad Euroopa Parlamendi ja Nõukogu direktiivi kohta, mis käsitleb ELi teist heitkogustega kauplemissüsteemi hoonete ja maanteetranspordi kütuste jaoks, kutsutud kliimaminister Yoko Alender (ruum L332);

kultuurikomisjonis – teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni korralduse seaduse eelnõu (554 SE), kutsutud Haridus- ja Teadusministeeriumi ning huvirühmade esindajad (Riigikogu konverentsisaal);

maaelukomisjonis – Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja toidutootmise visioonidokument, kutsutud Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi esindaja;

majanduskomisjoni ja riigikaitsekomisjoni ühisel istungil – uuring meretuulikute mõjust riigikaitselistele süsteemidele, kutsutud Kaitseministeeriumi ja Kliimaministeeriumi esindajad (A. Rei nõupidamisruum);

põhiseaduskomisjonis – Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu (536 SE);

riigikaitsekomisjonis – kell 15: kaitsevaldkonna hanked, kutsutud kaitseminister Hanno Pevkur (A. Rei nõupidamisruum);

sotsiaalkomisjonis – alkoholikahjude vähendamise arengusuunad 2025–2030, kutsutud Eesti Õlletootjate Liidu, Sotsiaalministeeriumi ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindajad; kollektiivne pöördumine „Kaitseme lapse õigust mõlemale vanemale“ (ruum L333);

väliskomisjoni väljasõiduistungil – kell 14.30: julgeolekuolukorra arengud, osalevad Kaitseministeeriumi valitsemisala esindajad (Välisluureamet).

Sündmus

Kell 11 – Riigikogu esimees Lauri Hussar kohtub Rooma-Katoliku Kiriku Tallinna piiskopi Philippe Jourdani ja Pirita Kloostri ülema ema Vimalaga.

Välislähetused

17.–18. märts
Rahanduskomisjoni esimees Annely Akkermann osaleb maksuteemadele keskenduval parlamentidevahelisel konverentsil Brüsselis Belgias.

17.–18. märts
Balti Assamblee Eesti delegatsiooni liige Meelis Kiili osaleb Läänemere Riikide Parlamentaarse Konverentsi (BSPC) energiajulgeoleku, kestlikkuse ja ühenduvuse töörühma kohtumisel Stockholmis Rootsis.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside