Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kell 10 – Riigikogu kaugosalusega istung

Kolmas lugemine – üks eelnõu:

Valitsuse algatatud töölepingu seaduse ja maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu (403 SE).

Eelnõuga luuakse võimalus sõlmida jaekaubanduses paindlikumaid töölepinguid. Uus regulatsioon tugineb tänavu aprillis sõlmitud Eesti Teenindus- ja Kaubandustöötajate Ametiühingu, Eesti Kaupmeeste Liidu, Eesti Ametiühingute Keskliidu, Eesti Tööandjate Keskliidu ja sotsiaalministeeriumi vahel hea tahte kokkuleppele, millega piloteeritakse jaekaubanduses muutuvtunnikokkulepete kasutamist.

Sektoris esineb sageli mure, et on vaja muuta töögraafikuid või ajutiselt tõsta töökoormust, mis tingib vajaduse sõlmida ajutise töömahu suurenemisel võlaõiguslikke lepinguid. Muutuvtunnikokkuleppe järgi võib töötaja lisaks oma tavapärasele tööajale teha täiendavat tööd kuni kaheksa tundi seitsmepäevase ajavahemiku kohta. Muutuvtunnikokkulepe võimaldab tööandjatel kaasata osaajaga ja paindlikult suuremal määral tööjõudu andes seeläbi tööd rohkematele inimestele ning tagades neile töölepinguga suurema kaitse võrreldes võlaõigusliku lepinguga.

Muutuvtunnikokkuleppe võib sõlmida töötajaga, kes töötab osalise tööajaga seitsmepäevase ajavahemiku jooksul 12 tundi või enam ja kelle tunnitasu on vähemalt 1,2-kordne tunnitasu alammäär. Muutuvtunnikokkulepe tuleb sõlmida kirjalikult. Kõik muutuvtunnid, mida tööandja võib uue kokkuleppe raames pakkuda, on vabatahtlikud ja eraldi kokkulepitavad.

Eelnõu näeb ette, et tööandja võib muutuvtunnikokkuleppe sõlmida kuni 17,5 protsendiga oma töötajatest, ehk seda võimalust saab kasutada jaekaubanduse tööandja, kellele on vähemalt 6 töötajat.

Muutuvtunnikokkulepete regulatsioon on tähtajaline ja kehtib 2,5 aastat. Muudatused on kehtestatud tähtajalisena, sest see võimaldab enne perioodi lõppu selle mõjusid hinnata, mille tulemusel saab otsustada, kas muutuvtunnikokkulepete sõlmimist on otstarbekas pikendada või laiendada ka teistele sektoritele.

Esimene lugemine – kolm eelnõu:

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele“ eelnõu (434 OE).

Eelnõuga soovitakse teha valitsusele ettepanek näha 2022. aasta riigieelarves ette vahendid kohalikele omavalitsustele jalgrattastrateegiate loomiseks ja ellu viimiseks.

Isamaa fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse „Ettepanekute tegemine Vabariigi Valitsusele elektrienergia hinnatõusu vähendamiseks“ eelnõu (429 OE).

Eelnõu näeb ette, et elektri hinnatõusu leevendamiseks tuleb tühistada elektrienergia taastuvenergia tasu tarbijatele ning katta taastuvenergia tasud tootjatele riigieelarve eraldisena CO2 emissiooni kvootide tulust. Seetõttu tehakse valitsusele ettepanek algatada vastav eelnõu. Lisaks tehakse valitsusele ettepanek algatada 2022. aasta riigieelarve seaduse eelnõu selliselt, et selle tulud ei näe ette kütuse- ja elektriaktsiisi praeguste määrade tõstmist.

Riigikogu liikmete Tarmo Kruusimäe, Heiki Hepneri, Helir-Valdor Seederi, Raivo Tamme, Üllar Saaremäe, Mihhail Lotmani ja Sven Sesteri algatatud keeleseaduse muutmise seaduse eelnõu (463 SE).

Seletuskirjas märgitakse, et eelnõu võimaldab Keeleinspektsioonil tulemuslikumalt teostada järelevalvet keeleseaduse täitmise üle. Selleks, et võimaldada Keeleinspektsioonil paremini ja tulemuslikumalt teostada talle ülesandeks pandud tegevusi ja samaaegselt motiveerida juriidilisi isikuid nõudma oma töötajatelt eesti keele oskust, soovitakse eelnõuga vastava sunniraha ülemmäära juriidiliste isikute puhul tõsta 640 eurolt 6400 euroni.

Kell 14 – komisjonide istungid

kultuurikomisjoni videoistungil – Eesti ehitussektori ettepanekutest kutsehariduse süsteemi ümberkorraldamiseks ja rahastamismudeli muutmiseks, kutsutud Tööandjate Keskliidu ja Eesti Ehitusettevõtjate Liidu esindajad;

riigikaitsekomisjoni väljasõiduistungil – kell 14.15: kohtumine riigikaitse kõrgeima juhi, Eesti Vabariigi presidendi Alar Karisega;

väliskomisjoni videoistungil – Eesti seisukohtadest 30. novembrist 1. detsembrini Riias toimuval NATO välisministrite kohtumisel, Eesti seisukohtadest 2.–3. detsembril Stockholmis toimuval Euroopa Koostöö- ja Julgeolekuorganisatsiooni (OSCE) välisministrite kohtumisel, Eesti kandidatuurist Euroopa Koostöö- ja Julgeolekuorganisatsiooni (OSCE) eesistujaks, kutsutud välisminister Eva-Maria Liimets; Eesti seisukohtadest 29. novembril Genfis toimuval Euroopa Liidu välisasjade nõukogu kaubandusministrite istungil, kutsutud ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt;

õiguskomisjoni videoistungil – perekonnaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (474 SE), kutsutud Justiitsministeeriumi esindajad.

Sündmused

Kell 10.15 – Riigikogu esimees Jüri Ratas ja Eesti-Soome parlamendirühma liige Urve Tiidus kohtuvad Soome parlamendi esimehe Anu Vehviläineniga.

Kell 11.15 – rahanduskomisjoni liikmed kohtuvad Prantsusmaa eelarveministri Olivier Dussopti ja Prantsusmaa suursaadikuga Eestis Éric Lamouroux’ga (O. Strandmani nõupidamisruum).

Kell 12.30 Eesti-Tuneesia parlamendirühm kohtub Tuneesia suursaadiku Sarra Chaouani Abidiga (A. Rei nõupidamisruum).

Kell 14.30 – Riigikogu aseesimees Hanno Pevkur osaleb soomepoiste mälestusteenistusel (Metsakalmistu).

Kell 16 – väliskomisjoni liikmed kohtuvad India Välisministeeriumi asekantsleri Reenat Sandhuga.

Välislähetused

21.–25. november
Riigikogu liige Mart Võrklaev osaleb Young Political Leaders Delegation to Israel üritusel Iisraelis.

24.–26. november
Riigikogu liige Yoko Alender osaleb Aurora Forumil Sussexis Suurbritannias.

24.–30. november
Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Eesti rühma president Toomas Kivimägi ning asepresidendid Helmen Kütt ja Marika Tuus-Laul osalevad IPU 143. assamblee töös Madridis Hispaanias.

25.–30. november
Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni liikmed Heljo Pikhof ja Sven Sester osalevad OSCE PA organiseeritud parlamendivalimiste vaatlemisel Biškekis Kirgiisi Vabariigis.

Riigikogu pressiteenistus
Liisa Johanna Lukk
tel 631 6456, 53 310 789
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside