Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kell 10 – täiskogu istung

Kolmas lugemine – 2 eelnõu:

Valitsuse algatatud julgeolekuasutuste seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (383 SE), mis korrastab julgeolekuasutuste ülesannete täitmiseks vajalike variandmete ja konspiratsioonivõtete regulatsiooni, et tõhustada julgeolekuasutuste tööd.

Selles sätestatakse selgelt julgeolekuasutuse õigus kasutada variandmeid või konspiratsioonivõtteid eesmärgiga varjata toimingu tegijaid, toimingu eesmärki, õiguste ja kohustuste ning kasutatava kinnis- ja vallasasja kuuluvust.

Eelnõu kohaselt on julgeolekuasutusel võimalik kasutada oma ülesannete täitmisel isiku muudetud identiteeti. Samuti annavad seadusemuudatused julgeolekuasutuse juhile õiguse asutada juriidiline isik või omandada selle osalus kasutades varjatud andmeid ning julgeolekuasutusele õiguse kasutada teabe varjatud kogumiseks või teabe varjatud kogumise tagamiseks salajast koosseisulist töötajat.

Lisaks näeb eelnõu ette teabeameti nime muutmist välisluureametiks, sest see annab paremini edasi asutuse põhitöö sisu, milleks on luuramine ja luureinfo edastamine.

Eelnõule esitati üks muudatusettepanek. Põhiseaduskomisjoni esitatud ettepaneku kohaselt jõustub seadus 2017. aasta 1. juulil.

Valitsuse algatatud äriseadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (384 SE) näeb ette kohtulike registrite andmete ja toimikudokumentidega tutvumise ja neist väljatrüki tegemise notaribüroos või siis vastava veebilehe kaudu. Notarite Koda peab tagama võimaluse äri- ja avalike toimikutega tasuta tutvuda ühes notaribüroos Harju, Tartu, Pärnu ja Ida-Viru maakonnas. Suletakse kodanike vastuvõtt Tartu Maakohtu kinnistus- ja registriosakonna kantseleides ning suunatakse nad kasutama e-teenust. Endiselt on võimalik näha endaga seotud äriühingute, mittetulundusühingute või sihtasutuste andmeid ja dokumente äriregistri teabesüsteemist. Samuti on tasuta kättesaadav iga äriühingu, mittetulundusühingu või sihtasutuse registrikaart, millelt on nähtavad kõik äriregistrisse või mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse kantavad andmed. Kinnistusraamatu puhul näeb kinnisasja omanik samuti endaga seotud andmeid ja dokumente tasuta.

Seletuskirjas märgitakse, et statistika kohaselt on juba praegu e-teenuste kasutamine ligikaudu kümme korda suurem kui kohapealne teenuste kasutamine. Kinnitatud väljatrükke võeti 2015. aastal kinnistusosakonnast 343 ja registriosakonnast 2145. Suurima mahu moodustavad äriregistri registrikaardi väljatrükid, mida 2015. aasta andmetel soovisid 90 protsendil juriidilised isikud.

Kohtulikud registrid on kinnistusraamat, laevakinnistusraamat, abieluvararegister, äriregister, mittetulundusühingute ja sihtasutuste register ning kommertspandiregister.

Kell 14 – komisjonides istungid

õiguskomisjonis – kell 11: karistusseadustiku ja välismaalaste seaduse muutmise seaduse eelnõu (385 SE), kutsutud riigi peaprokurör Lavly Perling ja justiitsministeeriumi esindajad.

Sündmused

Kell 10.30 – Euroopa Liidu asjade komisjoni liikmed kohtuvad Kanada Euroopa Parlamentaarse Assotsiatsiooni delegatsiooniga.

Kell 12 – Tallinn-Helsingi püsiühenduse rajamise toetusrühma avaüritus, kus antakse ülevaade Eestist toimuvast ning Hyperloop Technologies firma asejuht Alan James tutvustab Hyperloop One transpordivahendi tehnoloogiat (konverentsisaal).

Kell 13 – Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Norra suursaadik Dagfinn Sørli avavad Riigikogu hoone II korrusel näituse “Lapse hääl, lapse õigused”.

Kell 14 – Riigikogu aseesimees Taavi Rõivas kohtub Hyperloop esindajatega.

Kell 15 – Riigikogu esimees Eiki Nestor ning riigikaitsekomisjoni ja väliskomisjoni liikmed osalevad liitlaste suurendatud kohaloleku avatseremoonial (Tapa sõjaväelinnak).

Kell 18 – Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa osaleb kohtumisel Kiviõli rahvamajas.

Välislähetused

19. – 22. aprill
Keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra ning liikmed Andres Metsoja ja Terje Trei tutvuvad Eesti Jäätmekäitlejate Liidu kutsel iirlaste eduka jäätmekäitlusega Dublinis, Iirimaal.

20. – 21. aprill
Sotsiaalkomisjoni esimees Helmen Kütt osaleb Balti Assamblee heaolukomisjoni istungil Vilniuses, Leedus.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside