Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kell 10 – kevadistungjärgu viimane korraline täiskogu istung

Kolmas lugemine – üks eelnõu:

Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ja Isamaa fraktsiooni algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõuga (30 SE) soovitakse vähendada 25 protsenti õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiisimäärasid, et ohjeldada piirikaubandust.

Seletuskirjas märgitakse, et alkoholiaktsiisi langetamisega antakse ettevõtjatele võimalus alkoholi hinda langetada, et saada kontrolli alla 2015. aastal hoogustunud piirikaubandus Lätiga. Alkoholi odavnemisel võivad väheneda Lätist soetatud alkoholi kogused ja kasvada Eestist ostetud alkoholi kogused, öeldakse eelnõu seletuskirjas.

Teise lugemise käigus tegi rahanduskomisjon muudatuse, mille eesmärk on ennetada aktsiisikauba vedu Eestist teise liikmesriiki ja sealt tagasi Eestisse vaid aktsiisi tagasi küsimise eesmärgil. Eestis juba korra tarbimisse lubatud kaubale kohaldatakse seetõttu esmakordselt kehtinud aktsiisimäära.

Eelnõule ei ole koostatud väljatöötamiskavatsust, sest tegemist on riigieelarve tulude kiireloomulise küsimusega. Valitsuse 23. mail 2019 kinnitatud tegevusprogrammis aastateks 2019–2023 nähakse ette aktsiisimäärade vähendamine maksutulude Eestisse toomise eesmärgil.

Teine lugemine – üks eelnõu:

Valitsuse algatatud jalgpallivõistluste ja teiste spordiürituste pealtvaatajate vägivalda ning muid korrarikkumisi käsitleva Euroopa konventsiooni denonsseerimise seaduse eelnõu (25 SE).

Enam kui kolm kümnendit tagasi loodud konventsioon on praeguseks aegunud ja ei paku enam jalgpalliga seotud vägivallale piisavat lahendust. Konventsiooni järgimine võib mõnel juhul isegi suurendada turvalisuse ja julgeolekuga seotud riske jalgpallivõistlustel, näiteks märulipolitsei ebaproportsionaalne kasutamine.

2016.aastal koostati Euroopa Nõukogus uuem, kaasajastatud konventsioon, mis keskendub lisaks vägivalla ohjamisele ka turvalisusele ja heale teenindusele võistlustel. Selleks, et Eesti saaks liituda uuema konventsiooniga, on vaja denonsseerida varasem leping.

Komisjonide istungid

väliskomisjonis – kell 13: Eesti seisukohtadest 17. juunil toimuval Euroopa Liidu välisasjade nõukogu istungil, kutsutud välisminister Urmas Reinsalu.

korruptsioonivastases erikomisjonis – kell 14: kohtumine riigi peaprokuröri Lavly Perlinguga;

riigieelarve kontrolli erikomisjonis – 10 minutit pärast täiskogu istungi lõppu: ülevaade riigi eelarvestrateegiast aastatel 2020 – 2023 (tulude ja kulude meetmed);

eesti keele õppe arengu probleemkomisjoni ja rahvastikukriisi lahendamise probleemkomisjoni esimene istung – kell 9: probleemkomisjonid valivad esimehe ja aseesimehe.

Sündmused

Kell 8.30 – väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa ja aseesimees Marko Mihkelson kohtuvad Ameerika Ühendriikide mõttekodade esindajatega.

Kell 9 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas osaleb rahvastiku taastamise seminaril (ruum L 332).

15 minutit pärast täiskogu istungi lõppu – Riigikogu juhatus annab pressikonverentsi. Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja aseesimehed Helir-Valdor Seeder ning Siim Kallas teevad kokkuvõtteid Riigikogu kevadistungjärgu tööst (ruum O. Strandman).

Kell 11 – Eesti-Türgi parlamendirühma esimees Mihhail Korb ning liikmed Marika Tuus-Laul ja Keit Pentus-Rosimannus kohtuvad Türgi suursaadiku Hayriye Kumaşҫioğluga.

Kell 14 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas kohtub 20. Augusti Klubi liikmetega.

Välislähetused

11. – 13. juuni
Riigikogu liikmed Marina Kaljurand ja Sven Mikser (11. – 12. juuni) osalevad Brüsselis Euroopa Parlamendis kohtumistel Sotsiaaldemokraatide ja demokraatide fraktsiooniga.

13. – 16. juuni
Riigikogu liige Oudekki Loone osaleb konverentsil „New Political Leadership for a New Europe“ Roomas Itaalias.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Tagasiside