Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kell 12 – infotund

Riigikogu liikmete küsimustele on vastamas peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik ja rahandusminister Martin Helme.

Peaminister Jüri Ratas vastab küsimustele eelarve tasakaalu, eelarvevalikute, eelarvestrateegia, karistusseadustiku, valitsuse tegevuse, II pensionisamba, riigieelarve prioriteetide, jalgrattataristu arengu toetamise, sõnapidamatuse, piiri ehituse ning valitsuse ühtsuse kohta.

Kaitseminister Jüri Luik vastab küsimusele kaitsekoostöö kohta.

Rahandusminister Martin Helme vastab küsimustele riigi eelarvestrateegia ning aktsiiside langetamise mõju kohta.

Kell 14 – täiskogu istung

Uuesti arutamine – üks eelnõu:

Kaitseväe korralduse seaduse muutmise seaduse (783 UA) uuesti arutamine.

Esimene lugemine – üks eelnõu:

Valitsuse algatatud tubakaseaduse ning alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõuga (9 SE) võetakse üle ELi tubakadirektiivi (tähtaeg 20. mai 2019) kaks artiklit, mille alusel hakatakse rakendama tubaka salaturu ohjeldamiseks üle-Euroopalist tubakatoodete tuvastamise ja jälgimise süsteemi. Sarnase sisuga eelnõu kiideti heaks valitsuse 6. detsembri 2018 istungil. Eelnõu teine lugemine Riigikogus aga katkestati tervise- ja tööministri soovil.

Jälgimissüsteemi loomiseks sõlmivad tubakatootjad ja importijad toodetega seotud andmete majutamiseks andmetalletuslepingud. Andmetele juurdepääs ja peab olema tagatud andmetest huvitatud asutusele Eestis Maksu- ja Tolliametile ning Euroopa Komisjonile.

Tuvastamise- ja jälgimissüsteemi ühe osana võetakse tubakatoodete müügipakendil kasutusele ka tubakatoote autentsuse kontrollimist lihtsustav turvaelement. Eestis võetakse turvaelemendina kasutusele maksumärk, mis vastab ELi õigusakti nõuetele ning on ühtlasi tubakatootjale ja importijale kõige mugavam lahendus. Juhtudel, kui tootele maksumärki ei paigaldata (nt duty-free kauplustes), tuleb tootele paigaldada tootja turvaelement. Selle töötab välja tubakatootja või importija, arvestades seaduse ja ELi õigusakti nõudeid.

Eelnõu kohaselt kohaldatakse jälgimissüsteemi, registreerimiskohustust ja turvaelemente käsitlevaid sätteid sigarettidele ja isevalmistatavate sigarettide tubakale alates 20. maist 2019 ning muudele tubakatoodetele alates 20. maist 2024. Sigaretid ja isevalmistatavate sigarettide tubakas, mis toodeti Euroopa Liidus või mida imporditi Euroopa Liitu enne 20. maid 2019 ja mida ei ole tarbijapakendi tasandil kordumatu tunnusega märgistatud, võivad jääda 20. maini 2020 vabasse ringlusesse.

Sündmused

Kell 10 – väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa kohtub Soome Vabariigi suursaadiku Timo Kantolaga.

Kell 11 – Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder osaleb Mulgimaa toetusrühma kohtumisel.

Kell 13.30 – väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa kohtub Ukraina suursaadiku Mariana Betsaga.

Välislähetused

26. – 31. mai
Riigikogu väliskomisjoni liige Keit Pentus-Rosimannusosaleb Ottawas Kanada parlamendis toimuval arutelul, kus tutvustab väliskomisjoni raportit „Valmisolek tõrjuda valimistesse sekkumist lääneriikide näitel“ ning esineb Torontos Tartu Kolledžis loenguga.

28. – 29. mai
Riigikogu liige Marina Kaljurand osaleb konverentsil Spade 2019 „Designing the Future of Defence and Security“ Soestis Hollandis.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
tel 631 6456; 58 213 309
e-post [email protected]
päringud [email protected]

Tagasiside