Kell 15 – täiskogu istung

Riigikogu kinnitab töönädala päevakorra.

Riigikogu liikmete arupärimisele narkootikumide leviku kohta (nr 650) vastab terviseminister Riina Sikkut. Arupärimisele riigiasutuste maapiirkondadest lahkumise kohta (nr 653) vastab regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman.

Esimene lugemine – kolm eelnõu

Majanduskomisjoni algatatud meresõiduohutuse seaduse täiendamise seaduse eelnõuga (526 SE) vähendatakse 2025. aastal kehtivat veeteetasu määra, et säilitada kaupade ja reisijate rahvusvaheline vedu merel.

Eelnõu seletuskirja kohaselt ei ole merendus- ja logistikasektor täielikult taastunud COVID-19 pandeemiast, mis põhjustas alates 2020. aasta algusest märkimisväärse reisijate- ja kaubavahetuse languse veeteedel ja Eesti sadamates. Lisaks vähenesid Eesti meretranspordi ja sadamate kaubamahud 2023. aastal, eelkõige seoses Ukraina-vastase sõja ja sellest tulenevalt Euroopa Liidu kehtestatud sanktsioonidega Venemaalt pärit kauba veole. Kaubamahtude vähenemine on jätkunud ka sel aastal.

Eelnõuga langetatakse järgmise aasta 1. jaanuarist kuni 31. detsembrini kõikide Eesti sadamatesse või sadama reidile sisenevate laevade makstavat veeteetasu 14 protsendi võrra. Muudatuse eesmärk on jätkata rahvusvahelise meretranspordi toetamist ning võimalusel motiveerida kaubasaatjaid suunama oma kaubavooge läbi Eesti sadamate. Tänavu on veeteetasu vähendatud 15 protsenti.

Valitsuse algatatud isikut tõendavate dokumentide seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõuga (497 SE) võetakse üle direktiiv, mille eesmärk on tugevdada Euroopa Liidu kodanike konsulaarkaitse koostööd kolmandates riikides, kus liikmesriik ei ole ise esindatud.

Eelnõuga võetakse üle kolmandates riikides esindamata ELi kodanikele tagasipöördumistunnistuse andmise tingimused ja kord. Tegu on üheks reisiks antava dokumendiga, mis võimaldab inimesel naasta koju, kui tema dokumendid on reisil olles kadunud, varastatud või hävinud.

Lisaks hakatakse eelnõu kohaselt ELi tagasipöördumistunnistust andma Eesti kodanikele ja välismaalastele, kes elavad Eestis elamisloa alusel ning kel on välismaalase pass, ajutine või pagulase reisidokument või kes võetakse riiki tagasi välislepingu alusel. Neil juhtudel hakkab uus tunnistus asendama senist tagasipöördumistunnistust ja tagasipöördumise luba.

Valitsuse algatatud spordiseaduse muutmise seaduse eelnõuga (518 SE) ajakohastatakse spordieetika reeglite järgimist, spordiürituste korraldamise nõudeid ja vabatahtlikele kohtunikele makstava hüvitise piirmäära.

Peale dopinguvastaste reeglite tuleb edaspidi järgida kokkuleppemängude ja väärkohtlemise vastaseid ning teisi spordieetika reegleid, mille on sätestanud rahvusvahelised spordiorganisatsioonid, rahvuslik olümpiakomitee või spordialaliidud. Koos sportlastega peavad dopinguvastaseid reegleid järgima ka spordikohtunikud ja taustapersonal. Samuti sätestatakse alused, kuidas nõuda väljamakstud summad tagasi neilt, kes on rikkunud ausa spordi reegleid.

Eelnõuga täpsustatakse spordialade loetelu, mille puhul on võistluste korraldamisel vaja taotleda kohaliku omavalitsuse luba. Muudatuse järgi ei pea omavalitsuselt korraldusluba taotlema spordialadele, millel ei ole praktikas probleeme, kuid mis hetkel loa taotlemist nõuavad. Samas tuleb edaspidi taotleda luba mootorispordiürituste korraldamiseks, kus on olnud turvalisusega probleeme ja riskid suuremad.

Eelnõu kohaselt tõuseb vabatahtliku spordikohtuniku hüvitise piirmäär 20 eurolt kuni 45 eurole päevas. Spordiürituse korraldamise nõuete rikkumise eest tõstetakse juriidilise isiku rahatrahvi määr 2000 eurolt 20 000 eurole.

Riigikogu liikmete kõnesoovide korral toimub vaba mikrofon.

Komisjonide istungid

Euroopa Liidu asjade komisjonis – kell 13: Eesti seisukohad 8. novembril toimuval mitteametlikul Euroopa Ülemkogu kohtumisel ning ELi poliitika kõne teesid, kutsutud peaminister Kristen Michal; seisukoha andmine: Eesti seisukohad ELi siseturu tuleviku kohta, kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Välisministeeriumi esindajad; viimase päevakorrapunkti arutelu on avalik, toimub veebiülekanne;

keskkonnakomisjoni ja maaelukomisjoni ühisel istungil – kell 11.10: Euroopa Kontrollikoja eriraport „Mahepõllumajandus ELis: lüngad ja ebakõlad takistavad poliitika edukat elluviimist“, kutsutud kontrollikoja liige Keit Pentus-Rosimannus (ruum L332);

kultuurikomisjonis – kell 11.10: spordiseaduse muutmise seaduse eelnõu (518 SE); Eesti Teaduste Akadeemia seaduse muutmise seaduse eelnõu (514 SE), kutsutud Haridus- ja Teadusministeeriumi esindajad; kohtumine kultuurivaldkonna avalik-õiguslike institutsioonide juhtidega, kutsutud Rahvusooper Estonia peadirektor Ott Maaten, Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse esimees Erik Roose ja Eesti Rahvusraamatukogu peadirektor Martin Öövel;

majanduskomisjonis – kell 11.10: riigi andmekogude kvaliteet ja ristkasutus ning küberjulgeolek, kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ja Riigi Infosüsteemi Ameti esindajad;

põhiseaduskomisjonis – kell 11.15: viisade vaidlustamine, kutsutud Siseministeeriumi, Justiitsministeeriumi ja Kaitsepolitseiameti esindajad; arvamuse andmine Riigikohtule põhiseaduslikkuse järelevalve asjas 5-24-28; Vabariigi Valitsuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (505 SE), kutsutud Justiitsministeeriumi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi esindajad;

rahanduskomisjonis – kell 11.15: tulumaksuseaduse ja kogumispensionide seaduse muutmise seaduse eelnõu (434 SE); 2024. aasta riigieelarve seaduse muutmise seaduse eelnõu (517 SE); riigieelarve seaduse muutmise seaduse eelnõu (511 SE);

riigikaitsekomisjonis – kell 11.10: Brüsselis 17.–18. oktoobril toimunud NATO kaitseministrite kohtumine, kutsutud kaitseminister Hanno Pevkur; relvaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (468 SE) (A. Rei nõupidamisruum);

sotsiaalkomisjonis – kell 11.10: kollektiivne pöördumine „Iga laps on oluline!“, kutsutud MTÜ Õiglase Riigi Nimel ja Sotsiaalministeeriumi esindajad; sotsiaalhoolekande seaduse muutmise seaduse (pensionäritoetus) eelnõu (508 SE), kutsutud Sotsiaalministeeriumi ja kaasatute esindajad; vereseaduse muutmise seaduse eelnõu (476 SE), kutsutud Sotsiaalministeeriumi esindajad;

õiguskomisjonis – kell 11.15: kinnistusraamatuseaduse muutmise seaduse eelnõu (467 SE); vangistusseaduse muutmise seaduse eelnõu (506 SE), kutsutud Justiitsministeeriumi esindajad; karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu (490 SE), kutsutud algataja ja Justiitsministeeriumi esindaja;

julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjonis – kell 13.30: kohtumine Kaitseväe luurekeskuse ülema kolonel Ants Kiviseljaga;

korruptsioonivastases erikomisjonis – kell 13.30: Riigikogu liikme hea tava ülevaatamine (ruum L332);

riigieelarve kontrolli erikomisjonis – kell 13.15: Riigikontrolli aastaaruanne „Viis aastat tegevuspõhist riigieelarvet: reformi tulemused ja vajalikud edasised otsused“, kutsutud riigikontrolör Janar Holm, peakontrolör Märt Loite ja audiitor Ermo Liedemann, Rahandusministeeriumi asekantsler Sven Kirsipuu, akadeemik Jaak Aaviksoo, majandusteadlane Heido Vitsur ja Riigikogu liige Aivar Sõerd; istung on avalik, toimub veebiülekanne (ruum L333).

Sündmus

Kell 11 – Riigikogu esimees Lauri Hussar kohtub riigikontrolör Janar Holmiga ning võtab vastu Riigikontrolli ülevaate riigi vara kasutamisest ja säilimisest 2023.–2024. aastal „Viis aastat tegevuspõhist riigieelarvet: reformi tulemused ja vajalikud edasised otsused“.

Välislähetused

25. oktoober – 4. november
Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson (26. oktoober – 4. november) ning komisjoni liikmed Henn PõlluaasEster Karuse ja Luisa Rõivas (25. oktoober – 4. november) ning Eerik-Niiles Kross (29. november – 4. november) viibivad väliskomisjoni visiidil Lõuna-Koreas ja Taiwanil.

3.–9. november
Riigikogu liige Tarmo Tamm osaleb koos ettevõtjate delegatsiooniga majandus- ja tööstusministri visiidil Saudi Araabiasse.

1.–8. november
Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni esimees Mati Raidma ja delegatsiooni liige Heljo Pikhof osalevad Ameerika Ühendriikide valimiste vaatlusmissioonil Washington DCs.

Riigikogu pressiteenistus
Karin Kangro
631 6356, 520 0323
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside