Riigikogu eelinfo esmaspäevaks, 13. veebruariks
Kell 15 – täiskogu istung
Riigikogu kinnitab töönädala päevakorra.
Kolmas lugemine – üks eelnõu
Valitsuse algatatud kriminaalmenetluse seadustiku muutmise seaduse eelnõuga (684 SE) viiakse Eesti õigus kooskõlla kolme Euroopa Liidu liikmesriikide vahelist kriminaalmenetlusalast koostööd reguleeriva õigusaktiga, millest kahe puhul on puudujäägid toodud välja Euroopa Komisjoni algatatud rikkumismenetlustes.
Muudatused puudutavad peamiselt Euroopa vahistamismääruse regulatsiooni. Eelnõuga täpsustatakse loovutamist välistavate ja piiravate asjaolude sätteid, võrdsustatakse Euroopa vahistamismääruse tunnustamisel ja täitmisel Eesti kodanike õigused Eestis alalise elamisõiguse alusel elavate Euroopa Liidu kodanike õigustega, täiendatakse loovutamise edasilükkamise ja ajutise loovutamise sätteid ning sätestatakse Euroopa vahistamismääruse täitmise lõpliku tähtajana 60 ja loovutamise laiendamisel 30 päeva. Eelnõuga täpsustatakse ka loovutamisega nõustumise, selle laiendamise ja edasi loovutamise kohta nõusoleku küsimist ning täiendatakse üleandmise ajutise edasilükkamise aluseid humanitaarsete kaalutlustega. Kehtivas õiguses on alusena kitsalt välja toodud vaid oht inimese elule.
Lisaks nähakse kahe Euroopa Liidu nimel sõlmitud väljaandmislepinguga ehk ELi liikmesriikide ning Islandi ja Norra vahelise üleandmismenetlust käsitleva lepingu ning ELi ja Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi vahelise kaubandus- ja koostöölepinguga seoses kriminaalmenetluse seadustikus ette rakendussäte.
Teine lugemine – kaks eelnõu
Valitsuse usaldusküsimusega seotud valitsuse algatatud jäätmeseaduse, pakendiseaduse ja tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu (665 SE), mille eesmärk on vähendada tekkivate jäätmete koguseid, soodustada korduskasutust ja vähendada prügistamist ning võtta üle ELi vastav direktiiv.
Direktiivist tulenevad muudatused puudutavad ühekordselt kasutatavate plasttoodete turule laskmise piiranguid, märgistamist, tarbimise vähendamist, laiendatud tootjavastutuse kohustusi, tarbija teadlikkuse suurendamist, toote disaininõudeid ja liigiti kogumist. Eesmärk on vähendada ühekordsete plasttoodete mõju keskkonnale, eriti veekeskkonnale, samuti inimeste tervisele ning edendada üleminekut ringmajandusele, milles kasutatakse uuenduslikke ja säästvaid ärimudeleid, tooteid ja materjale.
Eelnõu järgi keelatakse lasta turule nii ühekordselt kasutatavaid plasttooteid kui ka oksüdantide toimel lagunevaid plastist tooteid. Keeld hõlmab vatitikuvarsi, söögiriistu, taldrikuid, kõrsi, joogisegamispulki, õhupallide varsi, vahtpolüstüreenist toidu- ja joogipakendeid ning topse.
Eelnõuga nähakse ette, kuidas vähendada ühekordsete plastist toidupakendite ja joogitopside tarbimist 2026. aastaks. Näiteks on alates 1. jaanuarist 2024 avalikel üritustel lubatud kasutada toidu ja joogi serveerimiseks üksnes korduvkasutatavaid anumaid ja söögiriistu.
Eelnõuga täpsustatakse ka ühekordselt kasutatavate plastist joogipudelite liigiti kogumise nõudeid. 2029. aastaks tuleb sellistest joogipudelitest liigiti koguda 90 protsenti. Samuti nähakse ette teadlikkuse suurendamise abinõud, et motiveerida tarbijaid vastutustundlikult käituma ja vähendama ühekordsetest plasttoodetest tekkivat prügi.
NB! Eelnõu on seotud valitsuse usaldusküsimusega. Pärast usaldusküsimusega seotud eelnõu esindajate ettekandeid ja läbirääkimisi toimub eelnõu lõpphääletus.
Valitsuse usaldusküsimusega seotud valitsuse algatatud riigisaladuse ja salastatud välisteabe seaduse ning avaliku teabe seaduse muutmise seaduse eelnõu (410 SE) eesmärk on tagada riigi julgeolek ja välissuhtlemine, kaitstes salastatud teavet avalikuks tuleku ja juurdepääsuõiguseta isikule teatavaks saamise eest.
Eelnõuga ajakohastatakse salastatud teabe töötlemise nõudeid, et luua regulatsioon, mis järgiks nüüdisaegse teabehalduse ja paberivaba asjaajamise põhimõtteid ning hõlmaks tänapäevaseid teabe töötlemise viise ja teabekandjaid. Kehtivad salastatud teabe töötlemise nõuded on koostatud eelkõige paberdokumente silmas pidades, mistõttu need ei ole täies ulatuses ja mõistlikult rakendatavad elektrooniliselt töödeldava salastatud teabe korral. Eelnevast lähtudes ajakohastatakse salastatud teabe märgistamise ja hävitamise reegleid, viies viimased vastavusse arhiiviseaduse nõuetega. Vabariigi Valitsuse määruse tasemel reguleeritakse detailsemalt salastatud teabekandjatele salastamismärgete kandmise ning olemikontrolliga seonduv.
Eelnõuga laiendatakse teabeloojate otsustuspädevust teabe salastatuse ennetähtaegsel kustutamisel ja salastamistähtaja pikendamisel. Teadmisvajaduse põhimõtet ja otsustusprotsessi tõhusust silmas pidades saavad eelnõu kohaselt julgeolekuasutuse ja Kaitseväe ning jälitusasutuse juht õiguse otsustada enda asutuse loodud riigisaladuse salastatuse ennetähtaegse kustutamise üle. Samadest eesmärkidest lähtuvalt antakse ministeeriumi valitsemisalas loodud teabe salastamistähtaja pikendamise vajaduse üle otsustamise õigus valdkonna eest vastutavale ministrile ning Riigikantselei loodud riigisaladuse puhul riigisekretärile. Julgeolekuasutuste loodud riigisaladuse salastamistähtaja pikendamise otsuse teeb eelnõu kohaselt julgeolekuasutuse juht. Vabariigi Valitsus kollegiaalorganina otsustab jätkuvalt sellise riigisaladuse salastamistähtaja pikendamise üle, mis on kantud Vabariigi Valitsusele või valitsuskomisjonile otsustamiseks esitatud teabekandjale.
Samuti muudetakse paindlikumaks ministeeriumi valitsemisalas teenistusvälistele füüsilistele isikutele õiguse andmine juurdepääsuks piiratud taseme riigisaladusele.
NB! Eelnõu on seotud valitsuse usaldusküsimusega. Pärast usaldusküsimusega seotud eelnõu esindajate ettekandeid ja läbirääkimisi toimub eelnõu lõpphääletus.
Justiitsminister Lea Danilson-Järgi ettekanne „Kriminaalpoliitika põhialused aastani 2030“ elluviimisest.
Riigikogu liikmete kõnesoovide korral toimub vaba mikrofon.
Kell 11 – komisjonide istungid
Keskkonnakomisjonis – kell 11.10: atmosfääriõhu kaitse seaduse muutmise seaduse eelnõu (765 SE); Riigikogu otsuse „Metsanduse arengukava aastani 2030 kinnitamine“ eelnõu (774 OE), kutsutud Keskkonnaministeeriumi esindajad;
kultuurikomisjonis – kell 11.10: kõrgharidusseaduse ning õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muutmise seaduse eelnõu (767 SE); muinsuskaitseseaduse, halduskoostöö seaduse ja muuseumiseaduse muutmise seaduse eelnõu (760 SE); kultuuriministri ülevaade 2023. aasta riigi pikaajalise arengustrateegia „Eesti 2035“ elluviimisest, sealhulgas „Eesti spordipoliitika põhialused aastani 2030“ elluviimisest, kutsutud kultuuriminister Piret Hartman ja ministeeriumi esindajad (A. Rei nõupidamisruum);
maaelukomisjonis – kell 11.10: kohanimeseaduse ja ruumiandmete seaduse muutmise seaduse eelnõu (768 SE), kutsutud Rahandusministeeriumi esindajad; maakatastriseaduse, asjaõigusseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (761 SE) kutsutud Maa-ameti esindajad ja Keskkonnaministeeriumi esindaja;
majanduskomisjonis – kell 11.10: kaubandusliku meresõidu seaduse ja meresõiduohutuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (741 SE), kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindajad; arvamuse andmine ELAKile: Eesti seisukohad koostalitleva Euroopa määruse kohta COM(2022)720, kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi digiriigi arengu osakonna nõunik Mait Heidelberg; väärismetalltoodete seaduse muutmise seaduse eelnõu väljatöötamiskavatsusest, kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindajad;
rahanduskomisjonis – kell 11.15: kogumispensionide seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (771 SE); arvamuse andmine ELAKile: Eesti seisukohad Euroopa Komisjoni teatise ELi majandusjuhtimise raamistiku reformimise suuniste kohta COM(2022)583; Riigikogu otsuse „Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele toiduainete ja ravimite käibemaksu langetamiseks 5 protsendile“ eelnõu; kollektiivne pöördumine „Nõuame, et kehtestatakse koheselt kõikidele müüdavatele toidukaupadele käibemaksu määraks 0%“;
riigikaitsekomisjonis – kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (754 SE), Riigikogu otsuse „Kaitseväe kasutamise tähtaja pikendamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil Inherent Resolve“ muutmine“ eelnõu (776 OE);
sotsiaalkomisjonis – kell 11.10: okupatsioonirežiimide poolt represseeritud isiku seaduse muutmise seaduse eelnõu (770 SE); tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (699 SE); tööturumeetmete seaduse eelnõu (735 SE); Eesti Haigekassa seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (Eesti Haigekassa nimetamine Tervisekassaks) eelnõu (772 SE); tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu (654 SE), kutsutud Sotsiaalministeeriumi, advokaadibüroo TRINITI, Sigari Maja OÜ, MTÜ E-sigareti Kaupmeeste Liidu, MTÜ NNA Suitsuvaba Eesti, Maailma Terviseorganisatsiooni Eesti esinduse, Terviseameti, Eesti Tervisedenduse Ühingu, Eesti Hambaarstide Liidu, Eesti Perearstide Seltsi, Eesti Vähiliidu, MTÜ Lastekaitse Liidu, Eesti Kopsuarstide Seltsi ja Eesti Koolijuhtide Ühenduse esindajad;
väliskomisjonis – valitsuse ja väliskomisjoni ettekannetest välispoliitika arutelul olulise tähtsusega riikliku küsimusena Riigikogu täiskogul 14. veebruaril, kutsutud välisminister Urmas Reinsalu; Eesti tegevusest Ukraina abistamisel, kutsutud Välisministeeriumi esindaja ning Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskuse juhatuse liige Tiit Riisalo; Riigikogu avalduse „Ukraina rahva toetuseks“ eelnõu;
õiguskomisjonis – kell 11.15: kriminaalmenetluse seadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (kriminaalmenetluse revisjoni) eelnõu (367 SE); karistusseadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (Euroopa Liidu õigusest tulenevad rahatrahvid) eelnõu (94 SE); audiitortegevuse seaduse, finantskriisi ennetamise ja lahendamise seaduse ning teiste seaduste muutmise seadus (finantsvaldkonna väärteokaristuste reform, EL-i õigusest tulenevad karistused) eelnõu (111 SE); relvaseaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seadus (digilahendused loamenetluses ning teenistus- ja tsiviilrelvade registri arendamine) eelnõu (737 SE); relvaseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (777 SE); „Kriminaalpoliitika põhialused aastani 2030“ ; tsiviilkohtumenetluse seadustiku ja täitemenetluse seadustiku rakendamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (766 SE); arvamuse andmine ELAKile tsiviilvastutuse paketi kohta; arvamuse andmine Riigikohtule politsei ja piirivalve seaduse § 1112 lõike 2 alates 01.01.2020 kuni 30.06.2022 kehtinud redaktsiooni põhiseaduspärasus kohta, milles see ei võimalda võtta pensioni arvutamisel aluseks palgamäära suuruses, mis kehtis päeval, millest alates pension määratakse;
julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjonis – kell 14: komisjoni 2022.-2023. aasta tegevustest;
riigieelarve kontrolli erikomisjonis – kell 13.15: Nursipalu harjutusvälja laiendusest, kutsud kaitseminister Hanno Pevkur, Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse peadirektor Magnus-Valdemar Saar, Rahandusministeeriumi esindajad, Antsla vallavanem Avo Kirsbaum, Rõuge vallavanem Britt Vahter, Võru vallavanem Kalmer Puusepp, riigikontrolör Janar Holm; istung on avalik, toimub veebiülekanne (ruum L333 ja videosild).
Sündmused
Kell 9 – Riigikogu esimees Jüri Ratas tervitab Jakob Westholmi Gümnaasiumi õpetajaid ja õpilasi kooli 125. aastapäeva puhul toimuval pidulikul lipuheiskamisel (Kuberneri aed).
Kell 11 – Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder võtab vastu Harjumaa II Omavalitsuspäeva deklaratsiooni (Jaan Tõnissoni nõupidamisteruum).
Kell 13 – Riigikogu esimees Jüri Ratas osaleb Eesti VIII Omavalitsuspäeva korralduskomitee kohtumisel.
Kell 15.30 – Eesti–Norra parlamendirühma esimees Toomas Kivimägi kohtub Norra suursaadiku Marius Dirdaliga (R120).
Kell 16.15 – väliskomisjoni esimees Andres Sutt kohtub Norra suursaadiku Marius Dirdaliga.
Riigikogu pressiteenistus
Maris Meiessaar
tel 631 6353, 5558 3993
e-post [email protected]
päringud [email protected]