Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kell 13 – infotund

Riigikogu liikmete küsimustele vastavad peaminister Andrus Ansip, majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ning põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. Küsimuste esitamiseks on registreerunud 10 Riigikogu liiget. Küsimused puudutavad majanduse abipakette, põllumajanduspoliitikat, valitsuse energiasäästukava, töökohtade säilitamist ja loomist, Eesti Energiaga seonduvat, palgapoliitikat, eksporti ja majanduskeskkonda.

Kell 14 – täiskogu istung

Päevakorras on 5 eelnõu, millest 2 on teisel ja 3 esimesel lugemisel.

1. Teisel lugemisel on valitsuse algatatud rakenduskõrgkooli seaduse § 11 lõike 1² muutmise seaduse eelnõu (431 SE), mis lubab riigikaitselise rakenduskõrgkooli ohvitseri õppekohtadele kandideerida ka kohe peale keskkooli lõpetamist, st enne ajateenistuse läbimist. Algataja hinnangul annab see paremaid tulemusi isikute värbamisel kaitseväkke ja aitab edukamalt korraldada kaitseväe värbamissüsteemi tööd keskkooliõpilaste hulgas.

2. Teisel lugemisel on valitsuse algatatud hasartmängumaksu seaduse eelnõu (433 SE), mis muudab senist hasartmängude regulatsiooni, täpsustab võib muudab maksumäärasid ja sätestab ka mitmeid uusi hasartmänguliike. Muuhulgas tõuseb arvloteriide maksumäär seniselt 10%-lt 18%-ni. Uute hasartmängudena maksustab eelnõu osavusmängu korraldamiseks kasutatav mänguautomaate ja totot, mis ühendab endas nii totalisaatorit kui ka kihlvedusid.  

3. Esimesel lugemisel on valitsuse algatatud Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse tulenevalt Eesti Riikliku Autoregistrikeskuse ja Maanteeameti ühendamisest eelnõu (439 SE), mis liidab kokku kaks eelnõu pealkirjas nimetatud asutust. Ühendasutus hakkab kandma nime Maanteeamet. Algataja hinnangul paraneb sellega kolme tihedalt seotud valdkonna – teedevõrgustik, sõidukid ja ühistransport – omavaheline kommunikatsioon ning koostöövõimekus, vähenevad halduskulud, suureneb liiklusohutus, paraneb liiklusega seotud registrite koostöö jne.

4. Esimesel lugemisel on valitsuse algatatud rahvusvaheliste näituste konventsiooni ja selle muutmise protokolliga ühinemise seaduse eelnõu (454 SE), mille vastuvõtmisel ühineb Eesti Vabariik konventsiooni ja selle muutmise protokolliga. Konventsiooniga ühinemise eesmärk on võimaldada Eestil osaleda täieõigusliku partnerina konventsiooni osalisriikide koostöös, informatsiooni vahetamises ja otsuste tegemises, mille tulemusel tugevnevad Eesti sidemed osalisriikidega ja Eesti võime otsustusprotsesse mõjutada. Lisaks võimaldab konventsiooniga ühinemine enne 30. aprilli 2009 kulude kokkuhoidu maailmanäitusel osalemisel.

5. Esimesel lugemisel on valitsuse algatatud ettevõtluse toetamise ja laenude riikliku tagamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (455 SE), mis muudab tingimusi laenude tagamiseks kvalifitseeruvate ettevõtete ringi osas, kaotades senikehtinud suuruse piirangu, mille kohaselt suurettevõtted laenude tagamisel ei kvalifitseerunud. Ka suurenevad piirsummad, mis mahus tagatislepingute sõlmimine on lubatud. Kokku suureneb tagatislepingute kogusumma ettevõtluslaenude tagamisel seniselt 800 miljonilt kroonilt 1,5 miljardini ja elamumajanduslaenude tagamise puhul 950 miljonilt samuti 1,5 miljardini.

Kell 12 – Euroopa Liidu asjade komisjon

Eesti esindatus Euroopa Liidus, arutelu jätkamine.

Kohtumised ja üritused

Kell 9.30 – Riigikogu esimees Ene Ergma kohtub Ameerika Ühendriikide Esindajate Koja delegatsiooniga.

Kell 12.30 – Riigikogu esimees Ene Ergma avab Toompea lossi Valges saalis Eesti Ajaloomuuseumi ja Riigikogu Kantselei koostöös valminud näituse „Asutav Kogu 90”.

Näitus on üles pandud uudses, n.ö ruum ruumis tüüpi lahendusena Valges saalis, kus aastatel 1919-1920 toimusid Asutava Kogu istungid. Eksponaatide asemel on kasutatud vineerist liigendavaid vaheseinu, mis kujutavad tollaste inimfiguuride, hobuste ja autode siluette, et luua lustakamat emotsiooni. Välisseinteks on valitud laudis lähtuvalt säilinud fotodest, kus Asutava Kogu valimisplakateid kinnitati toonastele lihtsatele lauast kõrgetele aedadele. Näituse välisseinte sisekülgedele on riputatud pannood fotomaterjali ja tekstidega. Ümmarguse reklaamposti külge on kinnitatud koopiaid toonastest kuulutustest.

15. maini avatud näituse on kujundanud Andres Labi ja Janno Roos, kuraator on Hiljar Tammela, graafilise disaini teostasid Agur Paesüld ja Kristjan Gabral.

Temaatilise näituse avamine juhatab sisse parlamendi 90. sünnipäevale pühendatud üritusteprogrammi, mis kulmineerub 23. aprillil Riigikogu piduliku istungi ja lahtiste uste päevaga. 

Lugupeetud ajakirjanikud, olete foto- ja filmikaameratega oodatud näituse avamisele.

***

Riigikogu aseesimees Kristiina Ojuland ja Kadri Simson osalevad (15.04-16.04) Brüsselis Euroopa Liberaalide, Demokraatide ja Reformiparteide Euroopa parlamendi valimiskampaania avaüritusel ja büroo koosolekul.

Riigikogu pressitalitus

 

 

Tagasiside