Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni delegatsioon jätkas visiiti Ameerika Ühendriikides Washingtonis, kus kohtuti senaatorite Jon Kyl’i, Joe Lieberman’i ja Jeff Sessions’iga. Kõigi kohtumiste keskseteks teemadeks olid eelseisev NATO tippkohtumine, küberkaitse ja liitlaste kaitsekulud.

NATO Chicago tippkohtumiselt ootavad nii Eesti kui ka USA liitlaste selgeid sõnumeid ühise julgeoleku tagamiseks ning võetud kohustuste täitmiseks.

„Kaitsekulutuste hoidmine 2% tasemel sisemajanduse kogutoodangust on Eesti jaoks keeruline, kuid vajalik samm, sest oma julgeolekusse peame panustama eelkõige ise ja alles siis saame küsida toetust liitlastelt,“ ütles väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson. Ta avaldas heameelt, et Balti õhuturbe osas on saavutatud kokkulepe, mis tagab meie õhuruumi pikaajalise kaitse.

Afganistani tuleviku arutelul, mis samuti kujuneb NATO tippkohtumise üheks oluliseks teemaks, leiti, et kõigi huvides on tagada piisav panustamine riigi ülesehitusse ka pärast 2014. aastat.

Küberjulgeolek oli kõne all nii NATO tippkohtumise kui ka Eesti ja USA kahepoolsetes suhetes kontekstis. Mihkelsoni kinnitusel saavad nii Eesti kui ka USA aru selle teema olulisusest, kuid laiema teadlikkuse kujundamine võimalikest ohtudest ja nende ohtude vastu võitlemisest vajab veel tööd. Kohtumistel senaatoritega räägiti lisaks ka Venemaa arengutest ja Iraani-Iisraeli suhetest. Väliskomisjoni liikmed tundsid huvi USA eelseisvate presidendivalimiste, senaatorid aga Euroopa majanduskriisist taastumise vastu.

Kommenteerides kahepoolseid suheteid, ütles Marko Mihkelson, et tal on hea meel, et need on elavnenud mitmetes erinevates valdkondades. „Julgeolekuvaldkonnas on meie kahe riigi suhted olnud juba pikka aega tihedad, nüüd on põhjust rõõmustada ka majandussuhete aktiivsemaks muutumise üle, samuti on Eesti ja USA koos tegemas erinevaid arengukoostöö projekte,“ ütles Mihkelson.

Maailmapanga ja Rahvusvahelise Valuutafondi esindajad andsid delegatsioonile ülevaate viimastest maailma majanduse analüüsidest, keskendudes Euroopale ja Aasiale.

Delegatsiooni kohtumistel välisministeeriumi, kaitseministeeriumi ja Valge Maja rahvusliku julgeoleku esindajatega käsitleti kahepoolseid suhteid, küberjulgeolekut, Balti õhuturvet, raketikaitset, Afganistani arenguid ning olukorda Venemaal, Ukrainas, Moldovas ja Valgevenes.

Väliskomisjoni delegatsiooni kuuluvad lisaks Marko Mihkelsonile komisjoni liikmed Sven Mikser, Imre Sooäär ja Vladimir Velman. Väliskomisjoni visiit jätkub täna kohtumistega Esindajatekojas. Väliskomisjoni delegatsiooni viibib Ameerika Ühendriikides 19.-25. aprillini.
 

Tagasiside