Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni tänasel kohtumisel Rootsi parlamendi väliskomisjoni esindajatega olid kõne all Euroopa Liidu naabruspoliitika, suhted Venemaa ja teiste naaberriikidega, samuti Põhjala riikide sõjaline koostöö ja Rootsi suhtumine võimalikku liitumisse NATOga. Ka oli arutluse all Eesti venekeelse elanikkonna temaatika.
 
Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles Eesti seisukohti tutvustades, et Eesti on huvitatud, et Euroopa Liit pööraks rohkem tähelepanu oma idanaabritele ja neis toimuvatele arengutele. Hetkel peaks EL ta sõnul keskenduma Ukrainale, kuna seal on toimumas murettekitavad protsessid.

 
„Euroopa Liit peaks suhetes Ukrainaga pidama silmas, et riigi võimalik isoleerimine läänesuunalisest liikumisest võib viia meie suhted nendega lõppkokkuvõttes ühele tasandile Valgevenega. Peame olema kannatlikud ja Ukrainale survet avaldades neid samas ka jätkuvalt reformidele ning Euroopasse lõimumisele suunama,“ ütles Mihkelson.
 
Mihkelson andis ülevaate ka Eesti ja Venemaa suhetest, märkides, et olulist murrangut ei ole toimunud, kuid siiski on need täna vähem emotsionaalsed kui varem. Suhete edendamisse Venemaaga on Mihkelsoni sõnul panustanud palju energiat ka Riigikogu väliskomisjon.
 
Kõne alla oli ka EL poliitika Lähis-Ida riikide suunal. Avaldati arvamust, et sinna ELi poolt suunatud vahendeid ei kasutata alati otstarbekalt.
 
Samuti kõneldi Põhjala riikide sõjalisest koostööst ja Rootsi võimalikust liitumisest NATOga. Rootsi väliskomisjoni liige Walburga Habsburg Douglas avaldas arvamust, et Rootsi ei kiirusta NATOga ühinemisega ja seda tehakse vaid juhul, kui sellel on rahva täielik toetus. Mõlemad pooled rõhutasid kaitsekoostöö olulisust ja vajadust seda veelgi edasi arendada.
 
Põgusalt peatuti ka tuumarelvastuse piiramise ja sellega seotud probleemidel. Rootsi pool tundis lisaks huvi Eesti venekeelsete elanike olukorra vastu. Selles osas tõdeti, et suuri probleeme venekeelse elanikkonna integreerumisel ei ole.
 
Rootsi väliskomisjoni delegatsiooni kuulusid lisaks Walburga Habsburg Douglas’ele ka Elisabeth Björnsdotter Rahm ja Carina Hägg.
Fotosid kohtumisest saab vaadata siin.
Tagasiside