Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ja riigikaitsekomisjoni esimees Mati Raidma kohtusid kolmapäeval Riigikogus Ameerika Ühendriikide aseriigisekretäri asetäitja Frank Rose’ga, kes kinnitas liitlaste ees võetud kohustuste täitmist.

„USA välisministeeriumi kõrge esindaja Rose kinnitas USA toetust oma liitlastele. USA täidab kindlasti oma liitlaste ees võetud kohustusi,“ ütles pärast kohtumist Mihkelson.

Mihkelson, Raidma ja Rose arutasid USA ja NATO liitlaste ideid tavarelvastuse piiramisel ning USA plaane seoses raketitõrje süsteemi paigutamisega Euroopas. Rose kinnitas, et raketitõrje kilbil ning Iraaniga saavutatud kokkulepetel tuumaprogrammi osas puudub otsene seos. Rose selgitas, et Iraaniga saavutatud kokkulepped puudutavad riigi tuumaprogrammi, mitte aga Iraani ballistiliste rakettide võimekust ning USA läheb oma kavaga edasi.

Mihkelson rõhutas , et Eesti peab oluliseks USA ja Eesti, Läti ja Leedu vahel tavarelvastusteemaliste konsultatsioonide taaskäivitamist. „Kindlasti on kaudselt selle temaatikaga seotud külmutatud konfliktid, mis vajaksid samuti kontrolli alla saamist,“ lisas Mihkelson.

Raidma toonitas Balti õhuturbe jätkumise olulisust ja kinnitas, et Eesti on valmis panustama õhuturbesse vajalikul ja efektiivsel viisil.

Rose vastutab relvastuskontrolli eest, muuhulgas peab läbirääkimisi Venemaaga tuumarelvade ja tavarelvastuse ning kosmoserelvastuse valdkonnas. Rose kinnitatakse tõenäoliselt lähiajal aseriigisekretäriks.

Vaata fotosid kohtumiselt

Tagasiside