Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Eesti suursaadik Venemaal Arti Hilpus andis 25. jaanuaril Riigikogu väliskomisjonile ülevaate arengutest Venemaal ja Eesti-Vene kahepoolsetest suhetest, rääkides pikemalt Eesti-Vene piirilepete ratifitseerimise hetkeseisust Riigiduumas.

„Praegu on seis niisugune, et Eesti parlamendis on novembris esimene lugemine toimunud, meie oleme enda poolt vajaliku sammu astunud. Nüüd jääb üle oodata, et ka Vene poolelt astutaks järgmine samm,“ ütles Hilpus.

Hilpus selgitas, et Vene Riigiduumas on olulisel kohal lugemine välisasjade komitees, pärast seda peaks piirilepingud edasi suunatama duuma plenaaristungile. Ta ütles ajaloolise kogemuse põhjal, et tavalisel on Riigiduuma seda tüüpi lepingud ratifitseeritud ühe lugemisega.

Hilpus viitas Riigikogu Eesti-Vene parlamendirühma esindajate kohtumisele Riigiduuma saadikutega mullu oktoobri keskel Moskvas, kus muuhulgas räägiti ka piirilepingute ratifitseerimisprotsessi jätkamisest. „Siis jõuti üksmeelele, et seda protsessi tuleks jätkata mõlemas parlamendis paralleelselt,” ütles ta.

Väliskomisjoni esimees Sven Mikser ütles, et Riigikogu on valmis piirilepetega edasi liikuma, kuid vastastikuse kokkuleppe kohaselt toimub menetlus sünkroniseeritult. Mikser selgitas, et seadusest tulenevalt ei ole Riigikogul konkreetseid tähtaegu, millal peab toimuma teine lugemine.

„Vajadusel oleme valmis ootama ka duuma järgmise koosseisu tööplaane ja graafikuid,“ ütles ta.

Mikser rõhutas, et kokkulepitud piir on mõlemale poolele võrdselt vajalik.

Arvestades sellega, et Venemaal tulevad sügisel parlamendi valimised, siis tehniliselt tuleks Riigiduuma praegusel koosseisul piirilepingud ratifitseerida tänavu kevadel. Duuma kevadises tegevusprogrammis seda aga pole.

Riigikogus läbis Eesti ja Venemaa vaheliste piirilepingute ratifitseerimise seaduse eelnõu esimese lugemise 25. novembril 2015. Eesti-Vene riigipiiri lepete ratifitseerimise eelnõu saab seadusest tulenevalt olla Riigikogu menetluses kuni praeguse koosseisu volituste lõpuni 2019. aastal, mil vastu võtmata eelnõud langevad tööaja lõppemise tõttu menetlusest välja.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
6316356; 515 3903
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside