Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Siseminister Hanno Pevkur andis 12. novembril väliskomisjonile ülevaate Euroopa Liidu välispiiri väljaehitamisest. Ministri sõnul on piiri väljaehitamine pikk protsess, kuid on lootust, et Eesti Vabariigi 100 sünnipäevaks saavad tehnilised rajatised valmis.

Täna on tema sõnul raadatud 71 protsenti ja freesitud 59 protsenti Eesti ja Venemaa vahelisest kontrolljoonest.

Kui täna veel on metsast võimalik leida punaseid täppe, mis tähistavad tulevasi piiripostide asukohti, siis esimene piiripost saab ministri sõnul paika novembri keskel. Maismaal hakkavad 2 m kõrgused postid paiknema erinevate vahemaade kaugusel. Pevkur tõi näiteks, et Piusa jõe ääres on kohti, kus piiripostid asuvad teineteisest 50 m kaugusel. Veepiiri hakkavad tähistama jääklassi poid 500 m vahedega. Piiri mahamärkijad on leidnud ka vanu tsaariaegseid ristikive, mis omal ajal tähistasid Liivimaa kubermangu piiri.

Pevkur märkis, et piirivalve eriüksuse põhibaas saab olema Piusal. Piirivalvele soetatakse lähajal uus sõidukipark, relvastus ja muu vajalik korralikuks piiri valveks.

Selle aasta riigieelarves on piiri ehituseks ja projekteerimiseks eraldatud 3,2 miljonit eurot. Järgmisel aastal on kavandatud 20 miljonit eurot nii ehitustöödeks kui projekteerimise lõpetamiseks. Ka järgnevatel aastatel tuleb investeerida Eesti riigi julgeoleku kindlustamiseks ja piiri lõplikuks väljaehitamiseks, valvamiseks ja hooldamiseks suurusjärgus 20 miljonit eurot aastas.

Tagasiside