Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

6. veebruaril 2011. aastal möödub 100 aastat USA 40. presidendi Ronald Reagani sünnist.

President Ronald Reagani isiklik pühendumus ning tema administratsiooni sihipärane tegevus mõjutas oluliselt Nõukogude impeeriumi lagunemist ning kõigi kolme Balti riigi vabanemist raudse eesriide tagant.
 
Reagan andis selge moraalse hinnangu Nõukogude imperialismile kui kurjuse impeeriumile ning rõhutas järjekindlalt vajadust lammutada Berliini müür. Tema tähelepanu okupeeritud Balti riikidele oli suureks moraalseks toeks siinsetele demokraatlikele liikumistele ja ka neile rahvuskaaslastele, kes võitlesid oma kodumaa vabastamise eest vabas maailmas. President Reagani tähelepanuväärseteks sammudeks olid nii Balti Vabaduspäeva väljakuulutamine kui ka avaldus, millega USA valitsus otsustas tähistada kolme Balti riigi diplomaatilise tunnustamise 61. aastapäeva.
 
Ronald Reagan suutis ühendada printsipiaalse lähenemise ja realistliku arusaama diktatuurirežiimide olemasolust inimliku diplomaatiaga, mis aga kunagi ei madaldunud reaalpoliitiliste kompromissideni. Tema riigimehelik eeskuju jääda alati ja esmajoones kindlaks põhimõtetele ja õiglusele, on aegumatu. See väärib järgimist tänapäevases pragmaatilises poliitikamaailmas ning teadvustamist neile põlvkondadele, kes on üles kasvanud vabas Eestis.
Reagani panust Nõukogude Liidu lagunemisse, mis sai määravaks Eesti Vabariigi taasiseseisvuse saavutamisel, tuleb väärikalt tunnustada. Suurmehe 100. sünniaastapäev on hea võimalus väljendada Eesti Vabariigi lugupidamist ja tänu.
 
Sellega seoses teeb väliskomisjon Tallinna Linnavalitsusele ettepaneku kaaluda võimalusi president Ronald Reagani nime jäädvustamiseks Tallinna avalikus linnaruumis.
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside