Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon avaldab kaastunnet Ukraina kokkupõrgetes hukkunute omastele ja kinnitab, et Eesti on alati toetanud Ukraina rahva püüdlusi rahvusliku ühtsuse saavutamise, demokraatliku ning õigusriigi põhimõtteid järgiva ühiskonna ülesehitamise suunas.

Riigikogu väliskomisjon avaldab sügavat muret seoses vägivaldseks muutunud meeleavaldustega Kiievis ja mujal Ukrainas.

Riigikogu väliskomisjon kutsub kõiki konflikti osapooli hoiduma vägivallast ja lahendama erimeelsused demokraatlikule õigusriigile kohaselt läbirääkimiste ja muude rahumeelsete poliitiliste vahendite abil.

Väliskomisjon rõhutab, et Ukraina rahval peab olema vabadus demokraatlikult otsustada oma riigi valikute üle. Euroopa Liit on jätkuvalt avatud koostööläbirääkimistele Ukrainaga, kuid omavahelist koostööd saab rajada vaid Euroopa Liidu alusdokumentides sätestatud väärtustele.

Riigikogu väliskomisjon kutsub Euroopa Liitu tegema kõik, et kaasa aidata Ukraina demokraatlikele poliitilistele, majanduslikele ja sotsiaalsetele reformidele.

Riigikogu väliskomisjon rõhutab, et Euroopa Liit ja selle liikmesriigid peaksid aktiivselt toetama idapartnerluse riikide arengut ning kinnitama nende riikide õigust liituda Euroopa Liiduga juhul, kui nad täidavad Kopenhaageni kriteeriumid.

Riigikogu väliskomisjon peab oluliseks Ukrainas kujunenud olukorra arutamist rahvusvahelistes parlamentaarsetes organisatsioonides, eeskätt Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees, et survestada Ukraina võime täitma endale võetud kohustusi oma kodanike õiguste, sealhulgas sõna- ja meediavabaduse tagamiseks.

Tunnustades Ukraina kodanike ja ühiskondlike organisatsioonide üleskutset mitte jääda ükskõikseks Ukrainas toimuva suhtes, kutsume üles vajadusel osutama igakülgset abi Ukrainale.

Marko Mihkelson
Riigikogu väliskomisjoni esimees

Tallinn, 30. jaanuar 2014

Tagasiside